12 yıl önce okuduğu okulda tasarım dersi verdi

12 yıl önce okuduğu okulda tasarım dersi verdi

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürlüğü ile Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) arasında, gazetecilik sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmek amacıyla mesleki eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

Eklenme: 30 Mayıs 2019 - 11:01 / Son Güncelleme: 30 Mayıs 2019 - 11:01

Protokol kapsamında Kastamonu 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kariyer Günü etkinliği altında eğitim semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak katılan Kastamonu Sözcü Gazetesi Görsel Yönetmeni Dilek İğdirli, mezun olduğu okuldaki öğrencilerle grafik ve tasarım konusunda bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Tasarım ve grafik alanındaki gelişmeleri takip edin

Programın açılışında konuşan BİK Şube Müdürü Yaşar Kuru, Basın İlan Kurumu ile Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile yapılan eğitim işbirliği protokolü hakkında bilgi verdi. BİK Şube Müdürü Yaşar Kuru, öğrencilere kendilerini geliştirmeleri için tasarım ve grafik alanındaki gelişmeleri ve teknolojik imkânları iyi takip etmeleri gerektiğini vurguladı. Bir grafikerde aranan en önemli özelliğin bilgisayar programlarına hâkimiyeti olduğuna işaret eden Kuru, “Ne kadar yaratıcı olursanız olun, grafik programları tam olarak bilmiyorsanız, mükemmel sonuçlar çıkartamazsınız. Dört yıllık eğitim sürenizi çok iyi değerlendirin. Bilgisayar programlarını şimdiden inceleyin, internetten araştırmalar yapın, reklamları dikkatle izleyin, trendleri, kullanılan karakterleri, renkleri yakından takip edin. Bütün bu çalışmaları yapın ki melektaşlarınız ile arasında farkınız olsun.” dedi.

Tasarımcı müşterisi adına hayal kuran kişidir

Dilek İğdirli yaptığı konuşmaya 12 yıl önce kendisinin de bu sıralarda öğrencilik yaptığını anlatarak başladı. İğdirli, “Ben de bu okulda, bu atölyede sizler gibi öğrenciydim. Şuan Kastamonu Sözcü Gazetesinde Sayfa Editörü olarak görev yapmaktayım. 2007 mezunuyum ve o dönemlerde Grafik Tasarım bölümü çok fazla bilinmiyordu. Bu sebepten sınıfımız hep az kişiden oluşuyordu. Şimdi sizleri karşımda kalabalık olarak gördüğüm için mutluyum. Günümüzde her şeyin dijitale döndüğünü sizlerde görüyorsunuz, dijital medya revaçta olduğu için günümüzün meslekleri arasında yer alıyor.” şeklinde konuştu.

Grafikerlerin hayal gücünün geniş olması gerektiğini kaydeden İğdirli, “Biz grafik tasarımcılar bir işi yaparken emek ve hayal gücümüzü kattığımızda her şeyin daha güzel olduğunu görürüz. Bu her işte böyledir. Öncelikle yaptığımız işi sevmekle başlıyor bu yol. Kendini geliştirmek her şeye grafik gözüyle bakmakla başlıyor. Grafikerlik bana göre iç yeteneği olan ve hayalperest insanların başarabileceği bir iş. Hayal gücü olmadan eser üretimi yapılamayacağı tartışılmaz bir gerçektir. Uygulamada çizgi, ton, renk, doku, ölçü ve biçim kavramları göz önünde tutulur. Tasarımcı müşterisi adına hayal kuran kişidir. Gelişmeye açık, tasarım dünyasını gözlemleyen kişidir.” dedi.

Sanat diplomayla kanıtlanmaz

Gazeteci İğdirli sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim okuduğum yıllarda böyle bir bölüm olduğundan habersizdim. Ta ki okula gelip, rehber hocamı dinleyene kadar. Bölüm anlatılırken zor olduğu vurgulanmıştı, bölümün zor olduğunu duymama rağmen sonrasında Grafik Atölyesine adım atıp Grafik Hocasıyla konuştuğumda içimde ki ses ‘Dilek, senin yerin burası’ dedi ve öyle oldu. Kendini bir yere ait hissetmek zordur. Ben bu atölyede kendimi buldum. Bu bölümde başarı merdivenlerini çıkmak istiyorsanız öncelik olarak bu işi severek yapmanız gerekiyor. İsteğiniz, azminiz doğrultusunda pratik yaparak kendinizi her geçen gün geliştirmekle başlıyor. Bu bölümde alaylı ve mektepli tabirleri kullanılır. Ben hem mektepli hem alaylı olarak kendimden örnek verebilirim. Bu bölümde sadece diploma olması yeterli değildir. Pratik ve tasarım gözü yoksa ne kadar diploma sahibi olsa da boştur. Çok değerli alaylı grafikerler var ve hepsi de geçekten değerli meslektaşlarımdır.”

Bu işe yıllarını vermiş kişiler için alaylı ve mektepli ayrımı yapılmaması gerektiğini vurgulayan Dilek İğdirli “Sanat diplomayla kanıtlanmaz. Becerinizle ortaya çıkardığınız tasarımlarla kanıtlanır. Okul yöntem öğretir, piyasa deneyim verir. Okulda teori, piyasada hem teori hem pratik vardır. Bu sebepten siz meslek lisesi öğrencileri olduğunuz için hem okulunuza devam ederek hem de staj yaparak günlerinizi dolu dolu geçirip, yola erken çıkmanız gerekiyor. Ben 12 yıldır Kastamonu Sözcü gazetesinde çalışıyorsam, bunu yaptığım stajlara, çalıştığım yerlerde kendimi geliştirmeme ve bu sayede beni tanıyarak işlerime referanslar olanlara borçluyum. İş başvurusu yapmadan iş teklifi almak mutluluk ve onur verici oldu.” dedi.

Okulun Grafik ve Tasarım Bölümü sınıfında gerçekleşen etkinliğe Basın İlan Kurumu Kastamonu Şube Müdürü Yaşar Kuru’nun yanı sıra Grafik ve Fotoğraf Alan Şefi Meryem Kaya, Bölüm öğretmeni Ebru Mühürdaroğlu ile 10 ve 11. Sınıf bölüm öğrencileri katıldı.

Bu gönderiyi paylaş