66 yıldır haberin peşinde: Rıdvan Uysal

66 yıldır haberin peşinde: Rıdvan Uysal

Eskişehir’de yaşayan ve sadece şehrin değil ülkenin de gündemini yakından takip eden, 66 yıldır haberi koklayan adam Rıdvan Uysal, yarım asrı aşan meslek hayatını anlattı.

Eklenme: 18 Nisan 2019 - 13:22 / Son Güncelleme: 18 Nisan 2019 - 13:22

Rıdvan Uysal 1933 yılında Eskişehir’de doğdu. Mesleğe 1953 yılında Terazi gazetesinde başladı. Sırası ile Hüryol, Yeni Haber İstikbal, Sonposta Yeni Asır, Ankara Hakimiyet, Vatan, Havadis gazetelerinde çalıştı.

1960 yılında Eskişehir’de Tercüman gazetesinin bürosunu kurdu. Daha sonra Türk Haberler Ajansı’nı oluşturdu. Buralarda büro şefi olarak çalıştı. Eskişehir’de ilk kez Telefoto ve teleksleri bürolara getirdi. Foto Haber ve Eskişehir 26 gazetelerini çıkardı. Halen Sabah gazetesi ve ATV’nin Eskişehir temsilciliklerini yapmaktadır.

Gazetecilik mesleğinde birçok ödülü vardır. İki kez yılın gazetecisi seçilmiştir. Gazeteciler Cemiyeti’nde başkanlık yapmıştır. Türk Basın Birliği Eskişehir Şubesinin Başkanlığını yıllarca sürdürmüştür.

1974 yılında ikinci Kıbrıs Barış Harekatına Tercüman gazetesi savaş muhabiri olarak katılmıştır. Devrim arabalarını ilk defa Rıdvan Uysal ulusal basına haber yapmış, fotoğraflarını kamuoyuyla paylaşmıştır. “1908’ten Günümüze Eskişehir’de Basın” ve “Meslekte 55 Yıl” adlı iki kitabı bulunmaktadır.

Evli ve dört çocuk babası olan Rıdvan Uysal, sürekli basın kartı sahibidir. Eskişehir ve Türkiye basını için çok sayıda gazeteci yetiştirmiştir.

66 yıldır elinden fotoğraf makinesini, kalemini ve muhabir ruhunu eksik etmeden gazetecilik yapan Rıdvan Uysal, hala aktif olarak mesleğini sürdürmektedir. Bu yönüyle gazetecilik mesleğine adım atanlara, mesleğin başında olanlara çok büyük bir rol modeldir. Yerelde çalışırken ulusala manşetlik çok sayıda haber çıkaran emektar gazeteci bu konudaki başarısını “haber beni, ben de haberi bulurum” diyerek açıklamaktadır.

Haber atlatmada usta olan duayen gazetecinin “İnsan yiyen kediler”, “43 yıldır uyumayan adam”, 17 Ağustos Depremi’nin ilk görüntüleri onun elinden çıkmış hatta 1960 İhtilali savcılarından Altay Ömer Egesel’in otomobilinin çarptığı bir çocuğun ölümünü Tercüman’da haber yapınca, gazetenin tirajını yüzbinlere ulaştırmıştır.

Eskişehir’de yaşayan ve sadece şehrin değil ülkenin de gündemini yakından takip eden, haberi koklayan adam Rıdvan Uysal’ı ziyaret ederek bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Arzu Cihangir
Kurgu-montaj: Mevlüt Çiftçi

Bu gönderiyi paylaş