Afrin’den bağlandı Bursa’daki gazeteci adaylarına ders verdi

Afrin’den bağlandı Bursa’daki gazeteci adaylarına ders verdi

Afrin’de gazetecinin bir günü, Yeni Nesil Gazetecilik Kursu’nda geleceğin gazetecilerine anlatıldı.

Eklenme: 23 Mart 2018 - 17:03 / Son Güncelleme: 23 Mart 2018 - 17:03

Basın İlan Kurumu tarafından düzenlenen ve halen Bursa’da devam eden “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nda sektörün önde gelen isimleri bilgi birikim ve tecrübelerini gazeteci adaylarıyla paylaşmaya devam ediyor. Eğitim müfredatında Muhabirlik Dersi vermesi planlanan Gazeteci İhsan Altıkardeş, Afrin’de görevli olması nedeniyle dersi canlı bağlantı ile verdi. Tarihe tanıklık eden İhlas Haber Ajansı Bursa Bölge Müdürü İhsan Altıkardeş, sıcak bölgelerde nasıl gazetecilik yapılacağı konusunda tecrübelerini paylaştı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye’yi terör tehdidinden kurtarmak amacıyla başlattığı Zeytindalı Operasyonunu sıcak bölgeden takip eden İhsan Altıkardeş, bölgedeki son gelişmeleri ve bölgede gazetecilik yapmanın önemini canlı bağlantıda Bursa’daki gazeteci adaylarına anlattı.

Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürlüğü tarafından İŞKUR ile birlikte yürütülen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programının 10. Gününde öğrencilere, 25 yıllık meslek hayatının en anlamlı günlerini Afrin’de yaşadığını ifade eden Altıkardeş, Çanakkale Deniz Zaferinin 103. Yıldönümü olan 18 Martta Afrin’in ele geçirilmesi anına tanıklık etmekten büyük gurur duyduğunu söyledi.

İhlas Haber Ajansının bölgedeki bütün gelişmeleri abonelerine en doğru ve en hızlı şekilde vermek için çaba gösterdiğini  de anlatan Altıkardeş, “15 gündür sınır bölgesinde görev yapıyorum. Aldığım bir istihbaratı değerlendirerek 17 Mart günü Öncüpınar’dan Suriye’ye geçtim. Yaklaşık 4 saat süren bir yürüyüşün ardından Afrin kent merkezine ulaştım. Zeytindalı operasyonunun 58. Günü operasyonun yapılacağı bilgisiyle birlikte Özgür Suriye ordusuyla birlikte cepheye gittik. Türkiye’ye ve dünyaya kahraman Mehmetçiklerimiz ve Özgür Suriye Ordusu’nun Afrin Kent merkezini ele geçirdiği haberini vermek bizlere nasip oldu. Mesleki anlamda bu önemli haberi vermek bana nasip olduğu için kendimi çok mutlu hissediyorum ve Allaha şükür ediyorum.” dedi.

Türk Bayrağının dalgalanmasına ilk o tanıklık etti

Bir gazeteci olarak, Afrin’e Türk bayrağı dikilmesi anına tanıklık etmenin gururunu da yaşadığını kaydeden Altıkardeş, “Hatay Reyhanlı bölgesinde haberler yaparken kurduğumuz ikili ilişkiler burada başarılı bir gazetecilik ortaya koymamızda çok etkili oldu. Benim genç gazeteci adayı arkadaşlarıma tavsiyem, insanlarla iyi ilişkiler içerisinde olsunlar. Samimi olsunlar. Ben burada kurduğum ilişkiler sayesinde Afrin’e operasyon yapılacağı istihbaratını aldım. Afrin kent merkezine Özgür Suriye Ordusu’nun katkısıyla gittim. Bu sayede Türs Silahlı Kuvvetlerine ait tankların Afrin’e girişini ve Afrin’in kalbine Türk bayrağı dikilmesi anını görüntüledik. Kendimi şanslı hissediyorum. Afrin’de en güzel haberi yapmak bize nasip oldu.” diye konuştu.

Terör Yuvaları yerle bir edildi

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam programına canlı bağlantı sırasında bölgeye dair son gelişmelerle ilgili bilgi de veren Altıkardeş, “Burada görev yaparken şer odaklarının ülkemiz sınırlarında terör koridoru oluşturduğunu bizzat görmüş olduk. Buraya yapılan Zeytindalı Operasyonunun ne kadar elzem ve yerinde bir karar olduğunu bir kez daha anladık. Şu anda burada özellikle Sultan Murat Tümeni, terör örgütlerini yok ediyor. PKK’nın yeni bir Kandil yapmak istediği Afrin, kahramanlarımızın canı pahasına ortaya koyduğu destansı gayretleriyle özgürleştirildi. Bu bölgedeki terör yuvaları temizlenene kadar bu kararlılığın süreceğini görmekten ayrıca mutluluk duyuyoruz. “şeklinde konuştu.

Gazeteci adayları Afrin’den canlı bağlantı ile tecrübelerini anlatan Altıkardeş’e bölgeyle ilgili çeşitli sorular sordular. Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez de katkılarından dolayı Altıkardeş’e teşekkür etti.

Bu gönderiyi paylaş