Afyon’da “Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi” Başladı

Afyon’da “Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi” Başladı

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansının desteğiyle gerçekleştirilen “Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi” projesi Afyonkarahisar’da başladı.

Eklenme: 18 Nisan 2018 - 12:23 / Son Güncelleme: 18 Nisan 2018 - 12:23

Afyonkarahisar ilindeki yerel yazılı basının geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen “Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi” eğitim programı, Afyonkarahisar Valiliği Toplantı Salonu’nda başladı. Programa Afyonkarahisar’da resmi ilan yayınlama hakkını haiz 22 yerel gazeteden 27 kişi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Proje Koordinatörü Cenk Koray Doğan, yazılı basının gün geçtikçe internet haberciliği karşında etkisinin azaldığını ifade ederek yazılı basının gelişmesi için eğitimlerin ve yeniliklerin okuyucu arttırma konusunda etkili olacağını vurgulayarak, “Yerel basınımızda hepinizin bildiği gibi bazı yapısal sorunlar var. Bunlarda biri de nitelikli gazeteci ihtiyacı. Kalkınma Ajanslarının teknik destek programları sektörün yapısal ve dijital dönüşümlerine yaptığımız etkinliklerde çok büyük bir katkı sunmaktadır. Bu eğitimin basın çalışanlarına faydalı olacağını düşünüyorum. Gerçekleştirdiğimiz bu eğitimin verimli geçmesini diliyorum” dedi.

Yerel gazetelerin desteklenmesi, gazetelerin varlıklarını devam ettirebilmesi, yerel ekonominin gelişebilmesi, istihdamın artırılması, gazetelerin görsel tasarımlarının ve haber dilinin iyileştirilmesi yoluyla gazetelerin kalitesinin yükseltilmesine katkı sunması için hazırlanan eğitim programında ‘Haber Toplama ve Yazma Teknikleri, Medyada Dil Kullanımı, Mizanpaj ve Tasarım Teknikleri’ gibi dersler yer alıyor.

Çukurova Üniversitesi öğretim görevlilerinden Oben Kırdök tarafından verilecek eğitim programı İki gün devam edecek.

Eğitim sonunda BİK tarafından katılımcılara “Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi” konulu eğitim sertifikası verilecek.

Bu gönderiyi paylaş