Ana Yapısal Forum’da ilk gün sona erdi

Ana Yapısal Forum’da ilk gün sona erdi

Basın İlan Kurumu ve Türkiye Ulusal Ajansı işbirliği ile Erasmus + programı kapsamında düzenlenen “Gençlerin Katılımı ile Yerel Basının Dijital Dönüşümü Ana Yapısal Diyalog Forumu”nun ilk günü, “Özel Sektör Gözüyle Medyanın Önemi ve Dijitale Dönüşümü” başlıklı oturumla sona erdi.

Eklenme: 21 Ağustos 2017 - 16:24 / Son Güncelleme: 21 Ağustos 2017 - 16:24

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Kocaeli’nin Darıca İlçesi’ndeki Bayramoğlu Tesisleri’nde düzenlenen forumunun ikinci oturumuna, ES Medya Dijital Medya Koordinatörü Yusuf Özhan ve Demirören Dijital Medya Koordinatörü Bülent Ayanoğlu katıldı.

ES Medya Dijital Medya Koordinatörü Özhan, herkesin internete kavuşması ve akıllı telefonlar yoluyla okuyucu ve yayıncı arasındaki hiyerarşik yapının değiştiğini söyledi.

Tık alıp okuyucuyu tuzağa düşürmeye çalışan habercilikten uzak durmaya çalıştıklarını ifade eden Özhan, “Facebook’ta daha az baskı olduğu için daha kapalı bir habercilik yapıyoruz. İnstagram’da tamamen gündem dışı, aktüel konular üzerinden habercilik yapıyoruz. Bizim kriterimizi belirleyen şey, siz oldunuz. Çünkü ekonomik olarak sizden besleniyoruz. Yayıncılığımızı belirleyen ana prensip, markanızın okuyucu kitlesindeki değerinin güçlendirilmesidir” dedi.

Demirören Dijital Medya Koordinatörü Ayanoğlu ise, geleneksel medyanın dijital yayıncılığa geçişini anlattı.

Ayanoğlu, “Arama motoru Google bile internet üzerinden habercilik yapıyor. İnternet sitelerinin haber dağıtımını yapan Google’dır. Yani Google, Türk haber sitelerini dizayn ediyor. Bizler kapaktan okutuyoruz haberi. Bunun için doğru cümlelerle haberi sunmak çok önemli. Ama iş artık son dakikaya kaldı. Sürekli güncellemek gerekiyor, çünkü Google’da gerilersiniz. Sürekli başlık çıkartmak ve görüntü koymak gerekiyor. Siz gençler kendinizi buna hazırlayın. Gazetecilik, mesai mefhumu tanımaz” ifadelerini kullandı.

Forumun ikinci gününde çalıştaylarda görev alan gençler, kendi aralarında forumun sonuçlarını değerlendirip tartışacak. Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin dijital medyaya uygulanmasına yönelik tartışmayla devam edecek son oturumda, Ana Yapısal Forum bildirgesinin yazımı gerçekleştirilecek.

Bu gönderiyi paylaş