Aydın Gazetecilerine Sayfa Tasarımı Eğitimi

Aydın Gazetecilerine Sayfa Tasarımı Eğitimi

Basın İlan Kurumu (BİK) Aydın Şube Müdürlüğü ve Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’nın desteği ile gerçekleştirilen “Sayfa Tasarım Eğitimi” başladı. Aydın Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapılan eğitimler Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Ketenci tarafından verilecek.

Eklenme: 23 Haziran 2016 - 10:51 / Son Güncelleme: 23 Haziran 2016 - 10:51

AYDIN / BİK – Eğitim öncesi açıklamada bulunan BİK Aydın Şube Müdürü Özgür Topaloğlu, etkinliğin bir hafta süreceğini ve eğitimin sonunda katılımcılara sertifikalarının dağıtılacağını söyledi. Katılımcıların yıllardır bu mesleğin içerisinde olduğunu hatırlatan Topaloğlu, “ Sertifikalı eğitimin sonunda gazetelerimizin sayfaları görsel açıdan daha iyi tasarlanacaktır. Hasan Fehmi Ketenci hocamla bunun gibi birçok çalışma yaptık ve gerçekleştirilen eğitimler sonucunda çok verimli sonuçlar aldık. Hocamın vereceği eğitimlerle birlikte pratik anlamda çok önemli kazanımların olacağını umuyorum. Buna benzer çalışmalarımız devam edecektir. Katılan herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın ise, “Tasarım bir gazetenin reyonudur. Sizler de o reyonun görevlilerisiniz. Hocam da size daha detaylı bir şekilde bu reyonu nasıl daha güzel dizayn edebilir ve nasıl daha çok albenili hale getirirsiniz onu anlatmaya çalışacak. İnşallah herkes için faydalı bir eğitim olur” diye konuştu.

aydin2

“YEREL MEDYA KILCAL DAMARDI”

Açılış konuşmalarının ardından eğitime başlayan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Hasan Fehmi Ketenci, ilk olarak yerel medyanın önemine dikkat çekti. Yerel medyayı her zaman takip ettiğini dile getiren Ketenci, “Ancak son yıllarda yerel medyada karışıklık söz konusu. Geçmiş yıllarda ulusal medya, yerel medyayı takip ederdi. Yerel medya ulusal medyanın kılcal damarıydı. Şimdi ise yerel medya ulusal medyayı takip ediyor. Ama bu yerel medyanın gücünün azaldığını göstermez” dedi.

Geçmiş yıllarda ulusal gazetelerin il merkezi ve ilçelerine temsilcilikler açtığını hatırlatan Ketenci, “Buralardan ülke gündemine düşen haberler çıkardı. Şimdi ajanslar bir haber yapıyor. Bütün gazeteler aynı haberi kullanıyor. Ajanslar artık gazetelerin kullandığı fonta göre haberleri yapıp gönderiyor. Başlıklar, alt başlıklar bire bir aynı oluyor. Aynı şekilde gazetecilerde alaylı ve mektepli ayrımı yapılıyor. Bu makas da her geçen gün iyice açılıp gidiyor” ifadelerini kullandı.

“OKUYUCUNUN DİKKATİ ÇEKİLMELİ”

İyi bir tasarım programı bilmek ile iyi bir gazetecinin çıkmayacağını kaydeden Ketenci, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Çünkü haber ve görsel tasarımcının işini kolaylaştırır. Bunlar bir bütündür ve ortaya tatmin edici bir tasarım çıkar. Okuyucunun dikkatini çekmek için tasarımın iyi olması gerekmektedir. Kötü bir tasarımcı içeriği çok güzel olan bir haberi mahvedebilir. Aynı şekilde güzel bir tasarım ile dikkat çekmesi beklenmeyen bir haber okunabilir. Her gün farklı bir tasarımın yapılması imkânsızdır. Dünyada 40 yıldır aynı mizanpajı kullanan köklü gazeteler var. Dergi ve gazete görsellik ve başlık çok önemlidir. Her zaman okuyucunun dikkati çekilmeli ve merak uyandırılmalıdır.”

5 gün sürecek sayfa tasarımı eğitiminde gazeteciler, QuarkXPress programlarını öğrenecek. Devam zorunluluğu olan eğitimlerin sonunda, gazetecilere sertifika verilecek

Bu gönderiyi paylaş