Balıkesir’de 15 Temmuz Manşetler Sergisi

Balıkesir’de 15 Temmuz Manşetler Sergisi

15 Temmuz hain darbe gecesinde çalışan gazeteciler Balıkesir’de yaşadıkları o anları anlattılar, Etkinlikte Balıkesir gazetelerinin 15 Temmuz sonrası manşetler sergisi ve fotoğraf sergisi de gerçekleştirildi.

Eklenme: 25 Temmuz 2017 - 14:36 / Son Güncelleme: 25 Temmuz 2017 - 14:36

Balıkesir’de 24 Temmuz Basın Bayramı kapsamında Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ve Karesi Kent Konseyi işbirliği ve Basın İlan Kurumu’nun da destekleriyle bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Karesi AVM’de gerçekleştirilen etkinlik Basın İlan Kurumunun “15 Temmuz ve Manşetler” adlı prestij eserde bir araya getirdiği manşetler arasında yer alan Balıkesir’e ait gazete manşetleri sergisi ile başladı.

15 TEMMUZ MANŞETLER SERGİSİ

Serginin açılış kurdelesinin kesilmesi ile birlikte katılımcılar 15 Temmuz sonrası çıkan gazetelerin birinci sayfalarını inceleme imkanı buldu. BİK Müdürü Tahsin Şahin, gazetelerin tarihe tanıklık ettiklerini belirterek, “Bu sergi ile katılımcılar milletimizin ve Balıkesir basınının 15 Temmuz hain darbe girişiminde devletinin yanında olduğunu bir kez daha gördü” dedi. Etkinlik kapsamında Anadolu Ajansı muhabirlerinin 15 Temmuz darbe gecesi çektiği fotoğraflar da sergilendi.

KARANLIK GECEYİ AYDINLATTILAR

KalkışMA konulu söyleşinin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, “Kendilerinden çok şey istenen ve beklenen meslektaşlarımız çok daha fazlasını hak ediyor. Bunu 15 Temmuzda 80 milyon insanımıza gösterdik diye düşünüyorum. Onlar çektikleri görüntülerle karanlık geceyi aydınlattılar. Destanın nasıl yazıldığını an be an kayıt altına aldılar. Sadece İstanbul’da, Ankara’da değil Anadolu’nun dört bir yanındaki meslektaşlarımız o gece birer Hasan Tahsin gibiydi. O gece bir de şehit veren Türk medyasıyla iftihar eden bizler değil eminim ki sizler de gurur duydunuz Türk gazetecileriyle” dedi.

O GECEYİ ANLATTILAR

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen ve aziz milletimizin kararlı duruşuyla engellenen 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecede görevi başında olan ve o anlara şahitlik eden gazeteciler an be an yaşadıklarını “KalkışMA” konulu söyleşide katılımcılarla paylaştılar. 100’de yüz canlı tanıkların kaleminden 110 habercinin kaleme aldığı ve 15 Temmuz Şehit ve Gazilerine ithafen hazırlanan ve söyleşinin adınının da alındığı “KalkışMA” isimli kitabın imzalanmışı ile program sona erdi.

ANNELİK VE HABERCİLİK !

Moderatörlüğünü Milat Gazetesi Yazarı Sadullah Özcan’ın yaptığı söyleşide ilk söz alan Fox Tv Muhabiri Gülşah İnce Birsen eşinin de haberci olduğunu, 3 yaşındaki çocukları için endişelendiğini habercilik ve annelik kimliği arasında kaldığını ancak yine de köprüye gitmek zorunda olduğunu belirterek, “Kızımı eşimle işyerine yollayarak köprüye gittim ve ilk defa bir merminin sıcaklığını arkamdaki lambaya isabet etmesiyle hissettim” dedi.

ASIL KAHRAMAN MİLLETTİR

A Haber ve ATV Haber Koordinatörü Fatih Atik darbe gecesini şöyle özetledi: Bir düğündeydim ve düğün dönüşü telefonuma mesajlar gelmeye başladı. Haber merkezindeki ortak haber grubumuza da mesajlar geliyordu. Bir arkadaşım aradı ve “Darbe oluyor Fatih” dediğinde kulaklarıma inanamadım. Telefonu eşime verdim ve ‘Tüm izinler iptal, herkes acele büroya gelsin dedim’. O tankın önüne geçip de böyle elini açıp durabilmek her babayiğidin harcı değil. Yani asıl işi yapanlar bu Türk milletidir, Anadolu insanıdır. Biz ne yapmış olursak olalım neticede işimiz yaptık, ülkemizin, devletimizin ve milletimizin yanında durmaya çalıştık. O gece asıl kahramanlığı Türk milleti yapmıştır” diye konuştu.

GÖRÜNTÜYÜ UÇAK İNDİRİR GİBİ AKTARDIM!

CNN Türk Haber Kameramanı Ahmet Akpolat : “15 Temmuz’da izinliydim, taşınmak için izin almıştım. Tam evi biraz yerleştirip oturdum garip mesajlar gelmeye başladı birşeyler oluyor diye. Bir süre sonra şirketten gelebilen herkesin gelmesi istendi. Hemen hazırlanıp çıktım. Televizyona gittiğinde kameramı vermemi istediler vermedim. Görüntüleri çektim aşağı indim ve kartı sakladım yeni kart taktım kameraya yukarı asansörle çıktım. Ve kameramı vermemi yoksa beni vuracakları söylediler, oradaki asker boğazımı sıktı, üzerime silah doğrulttu. Ben görüntüyü aldım ancak CNN basıldı diye haber geçiliyor ve görüntü yoktu, görüntü yoksa haber yoktur. Görüntüyü aktaran arkadaş olmadığı için nasıl filmlerde uçağı başkası indirir aynı şekilde ‘tarifle’ görüntüyü ben yükledim .”

KAMU GÖREVİ YAPIYORUZ

Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkan Yardımcısı ve Habertürk Tv Editörü Ümit Yalman: “Ankara ve İstanbul’da milyonlarca insan bu kalkışmanın ortasında, geride kalan insanlara biz bunu anlattık. Biz kamu görevi yapıyoruz. Bu işi severek yapıyorum. Ama o gece basın mensupları, haberci arkadaşlarımız olmasıydı insanlar bu kadar hızlı hareket edemezdi. Önüme bir metin konuldu, altında Yurtta Sulh Konseyi yazıyor. Bunlar kendi bildirilerini kendilerini okuyamayacak kadar aciz insanlar. O gece yaşananlar, millet uğruna verilen canlar, kaybedilen uzuvlar, asla unutulmayacak. Al bayrak göklerde anıyla ve şanıyla dalgalanmaya devam edecek.”

Karesi AVM Toplantı Salonu’nda gerçekleştiren Basın Bayramı etkinliklerine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkan Vekili Yusuf Hocaoğlu, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Basın İlan Kurumu Müdürü Tahsin Şahin, Karesi Kent Konseyi Başkanı Mürsel Sabancı, daire müdürleri, gazeteciler ve vatandaşlar katıldı.

Bu gönderiyi paylaş