Basın çalışanlarına verilen borç miktarının artırılması kararı Resmi Gazete’de

Basın çalışanlarına verilen borç miktarının artırılması kararı Resmi Gazete’de

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında basında fikren veya bedenen çalışanlara verdiği faizsiz borç para miktarını 4 bin 200 Türk Lirası’ndan 4 bin 800 Türk Lirası’na yükseltilmesine ilişkin düzenlemesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Eklenme: 6 Aralık 2017 - 06:03 / Son Güncelleme: 6 Aralık 2017 - 6:03

Basın İlan Kurumu Genel Kurulunun, 24 Kasım 2017 Cuma günü gerçekleşen toplantısında, Basında Fikren veya Bedenen Çalışanlara Yönelik Genel Kurul Kararının bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin Yönetim Kurulu teklifi, oybirliğiyle kabul edilmişti.

Buna göre, en son 2011 yılında yapılan değişikle 4 bin 200 Türk Lirası olarak belirlenen basın mensuplarına verilen borç para miktarı, 600 Türk Lirası artışla 4 bin 800 Türk Lirası’na yükseltildi.

Konuya ilişkin olarak BİK Genel Müdürü Yakup Karaca “Kurulduğu günden bugüne kadar Türk basınının ve basın çalışanlarının yanında yer alan Basın İlan Kurumu, bu desteklerini her yıl artırarak devam ettiriyor. Bir süredir, basında fikren veya bedenen çalışanlara verdiği faizsiz borç para miktarının artırılması için çalışmalar yürütüyorduk. En son 2011 yılında yapılan değişikle 4 bin 200 Türk Lirası olarak belirlenen basın mensuplarına verilen borç para miktarı, 600 Türk Lirası artışla 4 bin 800 Türk Liraya yükseltilmiş oldu.” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca, çalışamaz durumdaki basın mensuplarına yılda bir defa verilen 4 bin Türk Lirası tutarındaki muhtaçlık yardımına ilişkin madde kapsamına, çalışırken meydana gelen yangın, deprem ve sel gibi afetlerden etkilenen basın mensupları da dâhil edildi.

Karar bugün (6 Aralık 2017) Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından uygulamaya girdi.

Basın İlan Kurumu’ndan basın mensuplarına 16 Milyon Türk Liralık Sosyal Yardım

Basın İlan Kurumu, 2016 yılında basında fikren veya bedenen çalışan toplam 3 bin 308 basın mensubuna 13 milyon 881 bin 100 Türk Lirası faizsiz borç para verdi. Bu sosyal yardımlar kapsamında toplam 170 gazeteciye 680 bin Türk Lirası muhtaçlık yardımında bulunan Basın İlan Kurumu, vefat eden 14 gazetecinin muhtaç durumdaki ailelerine de 84 bin Türk Lirası ölüm yardımında bulundu.

Diğer yandan Kurum tarafından aynı yıl içinde basın çalışanlarının üyesi bulundukları 84 gazeteci derneğine toplam 1 milyon 250 bin Türk Lirası tutarında karşılıksız maddi yardım yapıldı.

İLGİLİ KARARIN RESMİ GAZETE’DEKİ AYRINTILARI İÇİN TIKLAYIN >>>

Bu gönderiyi paylaş