Basın İlan Kurumu 58 yıldır Türk Basınının yanında

Basın İlan Kurumu 58 yıldır Türk Basınının yanında

Basın İlan Kurumu, 195 sayılı Kanun ile 2 Ocak 1961 tarihinde kurulmuş ve o günden beri tam 58 yıldır resmi ilan ve reklamların adaletli olarak dağıtımına aracılık ederek Türk basınına destek vermektedir.

Eklenme: 3 Ocak 2019 - 13:19 / Son Güncelleme: 3 Ocak 2019 - 13:19

Türkiye genelinde yedi bölgede 2’si bağlı olmak üzere 41 şubesiyle resmi ilan ve reklamların dağıtımına aracılık eden Basın İlan Kurumu, resmi ilan ve reklam yayınıyla alakalı gazeteleri düzenli olarak denetleyerek, ilgili Kanunun kendisine tevdi ettiği görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmektedir.

Türk basınının gelişimine yönelik olarak sunduğu hizmetleri, gelişen ve değişen koşullara uygun şekilde artıran Kurumumuz özellikle yerel basın için hayatiyet arz eden bir konuma gelmiştir. Resmi ilan ve reklamların yayınlanması ile basına sağlanan kamu destek rakamları bu konuda Basın İlan Kurumu’nun önemini gösterir düzeydedir.

Kurumumuz, gazetelere kredi, basın derneklerine maddi yardım ile basın çalışanlarına faizsiz borç vermeyi sürdürmektedir. Yine Basın İlan Kurumu, basın mesleğinde fikren veya bedenen belirli bir süre çalışmış olup, çalışamaz ve yardıma muhtaç durumda olanlar ile yaşamını yitirmiş basın mensuplarının yardıma muhtaç ailelerine geri ödemesiz maddi yardımda bulunmaya devam etmektedir. Ayrıca geçmiş yıllarda olduğu gibi Azınlık gazetelerine sağlanan maddi desteklerimiz de devam etmektedir.

Gazetelerin kâğıt basılı sayılarıyla eşanlı bir şekilde kendilerine ait internet haber sitelerinde yayınlana resmi ilanlar, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen resmi ilan portalı www.ilan.gov.tr de de duyurularak, anılan ilanların mümkün olduğunca daha fazla potansiyel muhatabı kitleye ulaşmasını sağlamak üzere çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Yazılı basının özellikle yerel yazılı basının dijital dönüşümü konusunu öncelikli gündemimiz haline getirerek bu konuda birçok kamu kurumu ile işbirliği yaparak çözüm odaklı projeler geliştirerek, basınımızı desteklemeyi sürdürmekteyiz.

Türk Basınının temsilcileri ile yıl içinde sürekli bir araya gelerek, toplantılar yapıyor, böylece basınımızın durumunu ve sorunlarını yakından takip ediyoruz. Alt yapı destek projeleri, nitelikli eleman desteği, dijital reklam piyasası ile entegrasyon projeleri gibi programlarımızla çözüm odaklı çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz.

Kurumumuz bugüne dek Türk basınının yanında oldu ve bundan sonra da sektörü desteklemeye, güçlendirmeye, hep birlikte yol almaya devam edecek.

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü

Bu gönderiyi paylaş