Basın İlan Kurumu eğitim semineri başladı

Basın İlan Kurumu eğitim semineri başladı

Kurumumuzun Şubesi olduğu halde, Büyükşehir olmayan illerin merkez ilçesi dışındaki ilçelerinde yayınlanan ve Valilik görev alanında bulunan gazetelerin, 1 Eylül 2018’den itibaren Basın İlan Kurumu (BİK) görev alanına geçecek olması sebebiyle düzenlenen Eğitim Semineri başladı.

Eklenme: 7 Mayıs 2018 - 16:19 / Son Güncelleme: 7 Mayıs 2018 - 16:19

Basın İlan Kurumu’nun Darıca’daki Bayramoğlu Tatil Köyü’nde gerçekleştirilen ve iki gün sürecek olan program BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın konuşmasıyla başladı.

Karaca, ilçe gazeteleri temsilcilerine 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle birlikte çalışacak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Tek gelir kaynağınız resmi ilanlar olmamalı”

Sözlerine “Gazetecilik mesleğinin zorluğunu biliyorum, iyi bir gazetecilik yapmak için ekonomik olarak özgür olmanız gerektiğini de biliyorum” diyerek başlayan Karaca gazetecilik mesleğinin çok kritik bir dönemden geçtiğinin altını çizdi.

Karaca, sözlerine şöyle devam etti; Bugün başlattığımız Eğitim seminerimizde Basın İlan Kurumu (BİK) olarak bu kritik dönemden geçerken sizlerle nasıl ortak paydada buluşabiliriz ve çalışma yapabiliriz bunun zemini arayacağız. Devlet olarak elbette basınımızın desteklenmesinden yanayız. Ancak tek gelir kalemini de Resmi İlanlara bağlamak bu mesleğe yakışmaz. Gazetecilik mesleğini ifa ederken devlet desteğinin de yanınızda olması gerektiğine mutlak surette inanan birisiyim. Yaptığınız işin zorluğunu biliyorum. Tekrar söylüyorum. Sizler bu noktada Resmi İlanları tek gelir kaynağınız olmaktan çıkarmalısınız. Resmi ilanların yanı sıra diğer reklam gelirlerinizi de devreye sokmalısınız.

BİK olarak, resmi reklamların gazetelere aktarılması yönünde girişimlerinin de olduğunu kaydeden Karaca, bu konuda yerel gazete sahipleri ve çalışanlarının da bu işin takipçisi olmalarını tavsiye etti.

Gazetecilerin kamuoyunu bilgilendirme gibi önemli bir görevi olduğunu belirten Karaca, “Tıpkı pazarcılar gibi ürün yetiştiriyorsunuz ve ürünü pazara sunmak zorundasınız. Burada Pazar yerinin kurulacağı yer önemli. İşte bu noktada birlikte hareket etmek zorundayız” dedi.

Kamu reklamlarının alt yapısının olması gerektiğinden de söz eden Karaca, gazetecilere yeni gelir kapısı açacak olan resmi reklamların gazetelere aktarılması konusunda KOSGEB’e proje sunduklarını, bunun Resmi İlan Yayımlama Hakkına Haiz Gazeteler için de önemli bir gelir kaynağı olacağını söyledi.

“Resmi İlan ve Reklam yayınlama hakkı olmayıp kamu ilanlarını yayınlayan gazete ve dergilerle mücadele etmeliyiz”

BİK’in resmi sitesinde ilan alan gazetelerin listesinin aylık olarak güncellendiğini söyleyen Karaca, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu listenin dışında reklam alan gazeteler bu işi yasal olmadığı halde yapmaktadır. Bunları aranızda barındırmayın. Biz Basın İlan Kurumu olarak, gerekli mercilere müracaatımızı yaptık. Hak arama konusunda birinci sorumlu sizler olacaksınız. Biz de Kurum olarak, sizin eksiklerini tamamlama konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu seminerde bugün ve yarın yapılacak olan sunumlardan faydalanmaya çalışın. Kurum hakkında bilgi sahibi olun, haklarınızı araştırın. İçinde bulunduğumuz bu tesis sizlerin mekânı. Umarım buradan güzel anılarla ayrılarak, memleketinize, işinizin ve gazetelerinizin başına dönersiniz.”

Bugün başlayan eğitim seminerinde, Kurum görev alanına geçen gazetelerin temsilcilerinin bilgilendirmesine yarın da devam edilecek.

Bu gönderiyi paylaş