Basın İlan Kurumu Eğitim Semineri üçüncü gününde devam etti

Basın İlan Kurumu Eğitim Semineri üçüncü gününde devam etti

Basın İlan Kurumu tarafından valiliklerin basın ve halkla ilişkiler müdürlüğü personelleri ile illerde gazete kontrol kurulu üyesi olarak görev alanlara yönelik düzenlenen eğitim semineri, üçüncü gününde Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü’nün sunumuyla devam etti.

Eklenme: 28 Eylül 2016 - 08:25 / Son Güncelleme: 28 Eylül 2016 - 8:25

KOCAELİ/BİK- Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Bayramoğlu Tatil Köyü’nde düzenlenen eğitim seminerinde Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, gelişen dijital teknolojilere ayak uydurma isteği, gazetecilikte değişen mecralara cevap verme zorunluluğu, bilgisayarın iş hayatının her alanında var olması, bütün bunlara karşı aynı zamanda geleneksel basılı gazeteyi koruma ve geliştirme çabaları ile kurumun değişen vizyonu nedeniyle Resmi İlanlar ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin hazırlandığını söyledi.

Yönetmelik maddelerinin birkaçı hariç genelinin 1 Ocak 2017 yılından itibaren yürürlüğe gireceğini belirten Delibaş, valilik görev alanında bulunan gazetelerin yeni Yönetmeliğe göre denetimlerinin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini örnekler üzerinden anlattı. Denetimlerin etik ilke ve kurallara uygun gerçekleştirilmesinin önemine işaret eden Delibaş, kontrol kurullarının oluşturulmasında azami hassasiyet gösterilmesini istedi.

Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Murat Arslanoğlu (Sol-1) ve Ramazan Çırakoğlu, yeni Yönetmeliğin 67 sayılı Genel Kurul Kararı'na göre değişen maddelerini sunum üzerinde anlattı.
Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Murat Arslanoğlu (Sol-1) ve Ramazan Çırakoğlu, yeni Yönetmeliğin 67 sayılı Genel Kurul Kararı’na göre değişen maddelerini sunum üzerinde anlattı.

Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Murat Arslanoğlu ise, değişen şartların Kurumu itmesi neticesinde yeni Yönetmeliğin hassas bir çalışma sonucunda hazırlandığını belirterek, sistemin birçok dinamiğinin hazırlıklar aşamasında göz önüne alındığını söyledi. Arslanoğlu, Yönetmeliğin sürekli gelişime açık bir sistemi işaret ettiğini de kaydetti.

Daha sonra Şef Arslanoğlu ve Ramazan Çırakoğlu, Yönetmeliğin kontrolleri düzenleyen maddeleri ile gazetelerin kontrol ve denetleme usulleri hakkında sunumlarını gerçekleştirdi.

Seminer, katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ve genel değerlendirme bölümüyle devam etti.

Bu gönderiyi paylaş