Basın İlan Kurumu ile Vakıf Emeklilik arasında BES protokolü imzalandı

Basın İlan Kurumu ile Vakıf Emeklilik arasında BES protokolü imzalandı

Basın İlan Kurumu (BİK) çalışanlarının Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren otomatik katılımını öngören protokol, BİK Genel Müdürü Yakup Karaca ile Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı arasında imzalandı.  

Eklenme: 23 Kasım 2017 - 10:48 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2017 - 10:48

Cevizlibağ’da bulunan BİK Genel Müdürlük binasında gerçekleşen imza töreni öncesinde konuşan Genel Müdür Yakup Karaca, kamu idarelerinde çalışanların 1 Nisan 2017’den itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilmeye başlandığını belirterek, Basın İlan Kurumu personelinin de yeni yılla birlikte sistemdeki yerini alacağını söyledi.

Devletin de çalışanlara yönelik bu noktada önemli bir desteğinin söz konusu olduğunu kaydeden Genel Müdür Karaca, Kurum çalışanlarının menfaatleri doğrultusunda Vakıf Emeklilik üzerinden BES çalışmasını yürütmeye karar verdiklerini ifade etti.

Karaca, protokolün hem BİK çalışanlarına hem de Vakıf Emeklilik’e hayırlı olmasını diledi.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı ise, BİK çalışanlarına hizmet vermekten duyacakları memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra protokol metnine her iki kurumu temsilen imzalar atıldı.

Protokol neyi öngörüyor?

İmzalanan protokol göre, Basın İlan Kurumu’nda görev yapan 45 yaş altı toplam 351 personel, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil edilecek ve her bir çalışandan Sosyal Güvenlik Kurumu primine esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar, net maaşından kesilerek sisteme aktarılacak. En az 10 yıl sistemde kalarak 56 yaşını dolduran çalışanlara, her ay ödediği katkı payının yüzde 25’i oranında devlet katkısı ve bir defaya mahsus bin Türk Lirası ek devlet desteği verilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılımı sağlanan personel, sistemden yararlanmak istememesi halinde 2 ay içinde vazgeçebilecek.

İmza töreninde, BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin, Muhasebe Müdürü Furkan Demircioğlu ile Vakıf Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Adem Duman ve İstanbul Avrupa Bölge Müdürü Ahmet Evren Özcan da hazır bulundu.

Bu gönderiyi paylaş