Basın İlan Kurumu, Türkiye’de basın çalışanları istatistiklerini açıkladı

Basın İlan Kurumu, Türkiye’de basın çalışanları istatistiklerini açıkladı

Basın İlan Kurumu (BİK), Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda, 2017 yılına ait iller bazında asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerinin cinsiyetleri ve eğitim durumlarına göre dağılımların olduğu istatistikleri açıkladı.

Eklenme: 24 Temmuz 2017 - 15:05 / Son Güncelleme: 24 Temmuz 2017 - 15:05

BİK tarafından açıklanan istatistikler şöyle;

Kadın basın işçisi sayısı erkeklerden az

Ülkemizde, Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazete sayısı 1.122. Bu verilerden hareketle Türkiye’de Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazetelerde toplam çalışan sayısının 8.858 kişi. Bu sayının 6.199’unu erkek çalışanlar, 2.659’unu ise kadın çalışanlar oluşturuyor. Temmuz 2017 itibariyle bu çalışanların 3.717’si sarı basın kartı sahibi.

İŞKUR işbaşı eğitim programı kapsamında, Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz gazetelerde çalışan sayısı 190’ı buldu. İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Konya illeri İŞKUR işbaşı eğitim programları kapsamında en fazla istihdamın gerçekleştiği iller oldu. Türkiye çapında 81 ilin 54’ünde bu program kapsamında çalışanlar yer alıyor.

RESMİ İLAN YAYINLAMA HAKKINI HAİZ SÜRELİ YAYINLARIN 2017 YILINA AİT İLLER BAZINDA ASGARİ KADROLARINDA (*) YER ALAN FİKİR İŞÇİLERİNİN CİNSİYETLERİ VE EĞİTİM DURUMLARINA GÖRE DAĞILIMI >>> TABLO İÇİN TIKLAYIN >>>

Çalışanların 1.464’ü iletişim fakültesi mezunu

Kurumumuzun hazırladığı verilere göre, bu süreli yayınlarda çalışanların eğitim durumuna baktığımızda 1.464 kişinin iletişim fakültesi mezunu, 352 kişinin ise iletişimle ilgili meslek yüksek okullarından mezun olduğu görülmektedir. Resmi İlan Yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda ilk ve orta öğretim mezun sayısı ise 4.946.

BİK olarak, resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarla ilgili istatistikleri, düzenli olarak kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda TÜİK ile işbirliği amaçlı görüşmelerimiz sürmektedir.

Bu gönderiyi paylaş