“Basın İlan Kurumu Türkiye’nin en şeffaf kurumlarından biridir”

“Basın İlan Kurumu Türkiye’nin en şeffaf kurumlarından biridir”

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, şube ziyaretleri kapsamında gittiği İzmir’de bir dizi temasta bulundu.

Eklenme: 6 Haziran 2016 - 05:55 / Son Güncelleme: 6 Haziran 2016 - 5:55

Genel Kurul üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı eşliğinde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne yapılan ziyaretle başlayan programında, Mustafa Canbey, dekan Prof. Dr. Müge Elden ile görüştü.

Görüşmenin ana konusu gazetelerin geleceği olurken, önümüzdeki 20 yılda basının nasıl şekil alacağına dair görüş alışverişinde bulundu. Basın İlan Kurumu’nun basının gelişimine yönelik yaptığı çalışmaları anlatan BİK Genel Müdür Yardımcısı Canbey, “Basına hizmet için varız.” diyerek, geleceğin basınının oluşması için ellerini taşın altına koyduklarını belirtti.

Mustafa Canbey, “Türkiye’de basının gelişmesi ve kalkınması için önemli bir görev üstleniyoruz. Basın İlan Kurumu, Türkiye’nin en şeffaf kurumlarından biridir.  Basın karşısında kendi prensipleri doğrultusunda adil olan bir kurum. Aynı zamanda basın özgürlüğüne de önem veren bir Kurumdur. En önemli amaçlarımızdan biri yerel basının kalkınması ve gelişmesi için çalışmaktır. Basının daha kaliteli olması, sayfa kalitelerinin artması, çalışan personelin daha nitelikli olması, işletmelerin sürdürülebilir olması anlamında çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Prof. Elden ise, fakülte çalışmaları hakkında bilgiler aktararak, BİK ve İletişim Fakültelerinin işbirliği yapmasının son derece faydalı sonuçlar üreteceğine dikkat çekerken, “Her türlü dayanışmaya, her türlü çalışmaya hazırız. Biz de güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz.  İzmir’in İstanbul’dan sonra akıl, fikir ve uygulamanın odağı olabileceğini düşünüyorum. ” diye konuştu.

Reklamcılık bölümünün açılmasının uzun yıllar aldığını ve bu konuda Ege Ajans kurucusu Yrd. Doç.Dr. Oğuzhan Kavaklı’nın büyük emekleri olduğunu konuşmalarına ekleyen Elden, Kavaklı’yla birlikte misafirlerine fakültenin geçtiğimiz sene hizmete giren yeni binasını gezdirdi.

“İSTİHDAM SORUNU TOPYEKÜN ÇALIŞMALARLA ÇÖZÜLÜR”

Canbey’in İzmir programı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’yle devam etti. Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan’ı ziyaret eden Mustafa Canbey, üniversite mezunlarının istihdam sorununun ancak topyekun çalışmalarla çözüleceğinin altını çizdi.

Bu kapsamda Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliğiyle bir süre önce açtığı “Gazetecilik Okulu-Yeni Nesil Gazetecilik” programı çerçevesinde, 46 öğrencinin aldığı eğitimleri bitirerek istihdam edilmek üzere gazetelere yönlendirildiğini aktardı. Ziyarette üniversite genel sekreteri Nurettin Memur da hazır bulundu.

Canbey, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’le görüşmesinden sonra Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’i ziyaret etti. Üniversite olarak basının ülkemiz için büyük önemi olduğuna dikkat çeken Prof. Füzün, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Basın İlan Kurumu İzmir şubesini ziyaret eden Mustafa Canbey, şube müdürü Burak Orhan’dan şube çalışmaları hakkında bilgi aldı.

BİK

Bu gönderiyi paylaş