Basın İlan Kurumu ve İŞKUR eğitim programı başlıyor

Basın İlan Kurumu ve İŞKUR eğitim programı başlıyor

Basın İlan Kurumu ile İŞKUR arasında yapılan protokol gereği “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi” programının Samsun ayağı 17 Nisan’da başlayacak. 3 hafta boyunca, 90 saat sürecek eğitim sonucunda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek.

Eklenme: 7 Nisan 2017 - 12:13 / Son Güncelleme: 7 Nisan 2017 - 12:13

BİK Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar, “Tüm dünyayı etkisi altına alan dijital teknolojiler, hayatın her alanına etki ettiği gibi yazılı, görsel ve işitsel medyayı da aynı hızda dönüşüme zorluyor. Dünyada bilgi teknolojilerinde yaşanan değişim ve dönüşümün gerekliliği olarak, nitelikli insan kaynağını oluşturmak, yeni nesil gazeteci yetiştirmek amacıyla bu programı başlatıyoruz. Sosyal medyadaki gelişmelere, teknoloji kullanımını etkinleştirmeye yönelik uygulamalı ve sistematik eğitimler vermeyi amaçlayan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programımız medya sektöründe çalışan ya da çalışmak isteyen kişilerin analitik düşünme, sorun çözme, etkili iletişim kurabilme, haber yazım teknikleri, tasarım ile fotoğraf çekimi alanlarında, bilgi ve becerilere sahip olmasını hedeflemekte. Ayrıca bu programımızın yazılı basının internet yayıncılığına entegrasyonunun sağlanmasına da katkısı olacağını ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Eğitim programına, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler ile İletişim Fakülteleri Lisans mezunları, Açıköğretim Fakültesi ve 2. Öğretim öğrencileri veya Tasarım Bölümü ve İletişim Meslek Lisesi mezunları, Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı olarak herhangi bir işte çalışmayanlar başvurabilecek.

Basın İlan Kurumu Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayanlara sertifika verileceğini ifade eden Bayraktar, “Bu sayede kursiyerlere,  gazetelerde staj ve işbaşında eğitim imkanı verilerek istihdam sağlanacak ve bu şekilde eğitimin bitiminde kursiyerler edindikleri mesleki bilgilerini işbaşında çalışarak geliştirme fırsatı elde edeceklerdir. Ayrıca yerel ve ulusal basın da bu imkanlar çerçevesinde kalifiye insan kaynağıyla çalışma imkanı bulacaktır. Program sonunda katılımcıların; haber toplama ve yazma becerisine sahip, haber etiği ve haber hukukunu kavramış, çeşitli alan habercilikleri konusunda farkındalığı olan, görsel anlatım ve tasarım becerileri edinmiş, fotoğraf makinesi kullanımına hakim, bilgi teknolojilerinde yaşanan küresel değişim ve dönüşümünün farkına varmış kalifiye personelin yetişmesi, sürekli değişime uygun donanımda nitelikli insan kaynağının oluşması hedeflenmektedir.” programa dair bilgilendirmelerde bulundu.

EĞİTİMİN UYGULANIŞI

Eğitim Tarihi: 17 Nisan 2017- 08 Mayıs 2017
Eğitim Süresi: 3 Hafta – 90 Saat
Eğitim Yeri: Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Kale Mah. Cumhuriyet Cad. No : 8 İlkadım/ Samsun
NOT: Görsel Habercilik ve Tasarım Dersi OMÜ İletişim Fakültesi Çarşamba/Samsun adresinde uygulamalı olarak verilecek
Katılımcı Seçimi: Programa katılımcı seçimi Basın İlan Kurumu tarafından oluşturulan heyet tarafından gerçekleştirilecektir.
Ölçme ve Değerlendirme: Eğitim programının tamamlayan katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilecektir.
Katılımcı Sayısı: 25
Dersler teorik ve uygulamalı eğitim şeklinde verilecektir.

Bu gönderiyi paylaş