Basın İlan Kurumunun 2019 yılı basın çalışanları istatistikleri açıklandı

Basın İlan Kurumunun 2019 yılı basın çalışanları istatistikleri açıklandı

Basın İlan Kurumunun (BİK), resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınların asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerine ilişkin olarak il düzeyinde hazırladığı 2019 yılı istatistikleri açıklandı.

Eklenme: 23 Ağustos 2019 - 12:14 / Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 - 12:14

BİK, 81 ilde resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınların sayılarına, asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerinin cinsiyetlerine, eğitim durumlarına, basın kartı sahipliğine, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalışan sayılarına dair 2019 yılı Temmuz ayı itibarıyla verilerini açıkladı.

Açıklanan istatistiklerde gazetelerde engelli ve emekli olarak çalışan fikir işçilerinin sayılarına dair bilgiler de yer aldı. İstatistiklerde geçtiğimiz yıl olduğu gibi tamamlanan eğitim durumu verileri; ilköğretim, lise, ön lisans, iletişimle ilgili ön lisans, lisans, iletişim fakültesi mezunu, yüksek lisans, doktora şeklinde ayrılarak kamuoyuyla paylaşıldı.

Verilere göre Türkiye’de 2019 yılında, resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazete sayısı 2019 yılı itibarıyla 1.075 oldu. Bu gazetelerde toplam çalışan sayısı ise 7.593 kişi olarak gerçekleşti. Bu sayının 5.179’unu erkek çalışanlar, 2.414’ünü ise kadın çalışanlar oluşturdu.

Resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerde basın kartı sahibi olarak 3.211 kişi istihdam edildi. Bu kişilerden 1.283’ü İstanbul’da yaşıyor.

Antalya ve Adana, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında istihdamda lider

Resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerde İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında istihdam edilen 289 kişi, resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerde çalışıyor. Antalya ve Adana, İŞKUR işbaşı eğitim programları kapsamında en fazla istihdamın gerçekleştiği iller olurken, bu illeri Diyarbakır, Çanakkale, Rize, İstanbul, Konya ve Samsun takip etti.

35 engelli çalışan istihdam ediliyor

Basın İlan Kurumu’nun hazırladığı istatistiklerde resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda çalışan engelli ve emekli sayılarına da yer verildi. Buna göre, bu yayınlarda çalışan engelli sayısı 35 ve emekli çalışan sayısı 953 oldu.

Eğitim tablosu şöyle şekillendi: 1.199 kişi üniversitelerin iletişim fakültelerinden mezun. Yine iletişimle ilgili ön lisans programlarından mezun olup, basın sektöründe çalışanların sayısı 175. Resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınlarda 1.003 ilköğretim mezunu, 3.185 lise mezunu, 729 ön lisans, 2.415 lisans mezunu bulunuyor. Yüksek lisans yapmış çalışan sayısı 79 olurken, doktorasını yapmış fikir işçisi sayısı ise 7 olarak gerçekleşti.

Basın İlan Kurumunun (BİK), resmi ilan yayınlama hakkını haiz süreli yayınların asgari kadrolarında yer alan fikir işçilerine ilişkin olarak il düzeyinde hazırladığı 2019 yılı istatistikleri tablosu aşağıdadır.

 

Bu gönderiyi paylaş