Batman Valiliği’nden Resmi İlan Genelgesi

Batman Valiliği’nden Resmi İlan Genelgesi

Batman Valiliğince, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılmasına ilişkin genelge yayımlandı.

Eklenme: 28 Haziran 2019 - 05:28 / Son Güncelleme: 28 Haziran 2019 - 5:28

Batman Valisi Hulusi Şahin imzası ile yayımlanan genelgede, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılması istendi.

Basın İlan Kurumu Teşkiline dair 195 sayılı Kanunun “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığıyla yayınlanır.” hükmünün yer aldığı 31. maddesine atıfta bulunulan genelgede, Kamu İhale Kanununda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması, arzu edilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması gerektiği vurgulandı.

Genelgede ayrıca süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleriyle kamu zararına meydan verilmemesi, kanunda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, doğrudan alım usulünün genel ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için gerçekleştirilecek ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi gerektiği belirtildi.

Basın İlan Kurumu Diyarbakır Şube Müdürü Emrullah Kaya, genelgenin yerel basının güçlenmesi noktasında büyük bir destek olduğunu belirtti. Genelgenin yerel basında büyük bir memnuniyet oluşturduğunu vurgulayan Kaya, Vali Şahin’e şükranlarını sunduğunu söyledi. Kaya, yerel basının büyümesi ve gelişmesi noktasında her zaman basının  yanlarında olduklarını da ifade etti.

Bu gönderiyi paylaş