BİK basın mensupları eğitim semineri devam ediyor

BİK basın mensupları eğitim semineri devam ediyor

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) şubesi bulunan yerlerdeki resmi ilan yayınlayan gazetelerde çalışan basın mensuplarına yönelik eğitim seminerlerinde uzmanların verdiği eğitimler sürüyor.

Eklenme: 10 Ekim 2016 - 14:50 / Son Güncelleme: 10 Ekim 2016 - 14:50

Yerel gazetelerde sayfa düzenini basın mensupları Ahmet Özdemir’den dinledi

Seminer kapsamında BİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir yerel gazeteler için sayfa düzeni konusunda detaylı bir sunum yaptı. Sayfa düzeni ve içeriklere dair gerçekleşen sunum, gazetelerden alınan örnekler eşliğinde basın mensuplarının ilgisine sunuldu.

7
BİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir

Özdemir, sağlıklı bir yayıncılık için yayıncının, yayın amacımız ne, hedef okurumuz kim, yayın için gücümüzü nereden alıyoruz sorularıyla yola başlamasının önemli olacağını aktararak sunumuna başladı. Gazeteler için görselliğin amaç değil araç olduğunu ve önemli olanın içerik olduğunu basın mensuplarına aktardı. Çok defa görsellik adına gereksiz abartmalar yapıldığına, içerikle ilgisiz renk ve şekil kullanıldığına dikkat çekti. İçerikte çeşitliliğe gidilmesine, parselasyonda ve özellikle sayfa düzenlemesinde katlamalara dikkat edilmesine, yazı karakterlerinin önemine, 5N1K prensibine uyulmasına, BİK’in Basın ve Ahlak Esasları’nın göz önünde bulundurulmasına, fotoğraf kullanımının önemine ve daha birçok konuda tecrübelerini, tespitlerini basın mensupları ve yayıncılarla paylaştı.

Prof. Dr. Metin Kazancı Kurum tarihini basın mensuplarına anlattı

Ahmet Özdemir’den sonra BİK Yönetim Danışmanı Prof. Dr. Metin Kazancı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumuna “Basın İlan Kurumu’nun Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu sunumuna Basın İlan Kurumu’nun, resmi ilan ve reklamların dağıtımında adaletsiz davranıldığı gerekçesiyle hükümet ile gazeteleri karşı karşıya getiren uygulamaya son vermek amacıyla 2 Ocak 1961 tarihinde kurulduğunu anlatarak başladı.

5
BİK Yönetim Danışmanı Prof. Dr. Metin Kazancı

Kurumun teşkilat yapısının ve temsilinin yüksek olduğunun altını çizen Kazancı, “Basın İlan Kurumu “Basın”, “Hükümet” ve “Tarafsızlar” olmak üzere üç grupta toplam 36 üyesi bulunan Genel Kurul; her gruptan eşit temsille oluşan Denetçiler ve Yönetim Kurulu ile Genel Müdürlük ve Şubelerden oluşmaktadır. Genel Müdür, Yönetim Kurulu’nun doğal üyesidir. Ben bu Kurumda 30 yılı aşkın bir süredir akademi dünyasından bir insan olarak danışmanlık yapmaktayım. Türkiye’nin ve Kurumun çok zor zamanlarına şahitlik ettiğim gibi, güzel zamanlarını da gördüm. Kurum her geçen gün daha ileriye gidiyor, basını desteklemeyi sürdürüyor. BİK’in bu çabasını sizlerin de daha iyi gazetecilik yaparak desteklediğinizi biliyor, hep birlikte yepyeni bir Türkiye’ye doğru ilerlediğimiz için mutluluğumu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Prof. Dr. Metin Kazancı, konuşmasında uzun danışmanlık süreci boyunca başından geçen ve Kurumun tarihine ışık tutan anılarını basın mensupları ile paylaştı. Gerçek gazetecilik ile gürültü gazeteciliğinin farkını anlatan Kazancı, basın mensuplarına sorular yönelterek sunumunu tamamladı.

BİK

Fotoğraflar: Veysel Avşar

 

Bu gönderiyi paylaş