BİK, Dijital Dönüşüm ve İnternet Çalıştayları Ana Yapısal Forumu düzenliyor

BİK, Dijital Dönüşüm ve İnternet Çalıştayları Ana Yapısal Forumu düzenliyor

Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, gençlik ve spor alanındaki hibe programı “Erasmus +” kapsamında yedi coğrafi bölgeyi temsilen yedi şehirde gerçekleştirilen “Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayları” projesinin son etabı olan “Ana Yapısal Diyalog Forumu” 21-22 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek.

Eklenme: 17 Ağustos 2017 - 06:30 / Son Güncelleme: 17 Ağustos 2017 - 6:30

Basın İlan Kurumu (BİK), 56 yıldır resmi ilan ve reklamların süreli yayınlara dağıtılması görevinin yanı sıra yazılı basının sorunlarının tespiti, çözüm önerileri ve sosyal destek konuları başta olmak üzere birçok alanda proje üreterek sektöre katkı sunmaya çalışıyor.

Son yıllarda çalışmalarını içinde bulunduğumuz dijital çağda meydana gelen teknolojik değişim ve dönüşümlerin basın sektörüne yönelik etkileri üzerine yoğunlaştıran BİK, özellikle yerel yazılı basının dijitale dönüşümünde yanlarında yer alarak, sürecin sağlıklı yürütülmesini sağlayacak ve hızlandıracak projeleri hayata geçiriyor.

Bu çerçevede BİK tarafından 2016 yılında Erasmus + kapsamında hazırlanan “Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayları” projesi, 777 başvuru arasından kabul edilen 6 projeden biri oldu.

175 Genç Yaratıcı Fikirlerini Sundu

İnternet ve dijitalleşme sürecinin ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemelere yönelik hazırlıklar kapsamında, 20-30 yaş arası gençlerin önerilerinin alınarak katılımcı demokrasi sürecine katkı sunulması ile yazılı basın sektörünün sorunlarının tespiti ve dijitale dönüşümlerine katkı sağlamayı hedefleyen projenin ilk etabı, 28 Şubat-16 Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkiye’nin 7 bölgesinde yapılan çalıştaylar şeklinde gerçekleşti. Sırasıyla İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Trabzon, Antalya, İzmir ve Erzurum illerinde yapılan çalıştaylara, başvuranlar arasında aranan şartlara uygun 25’er genç katıldı. Katılımcı 175 gencin görüş ve önerileri, sektöre yönelik çalışma yürüten kurum ve kuruluşların yararlanabilmesi amacıyla bir rapor haline getirildi.

Projenin ikinci ve son etabı olan “Ana Yapısal Diyalog Forumu” ise, 21 Ağustos 2017 Pazartesi günü Kocaeli’nin Darıca İlçesi’nde bulunan BİK Sosyal Tesisleri’nde başlayacak. Politika yapıcılar ile yararlanıcılar arasında bir köprü kurulmasını amaçlayan Forum iki gün sürecek. Çalıştaylara katılanlar arasından seçilen 60 genç, bu Forum’da müzakere edilen konularda bir kez daha görüş ve önerilerini sunacaklar.

Medyanın Önemi Üzerinde Durulacak

BİK Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem ve Genel Müdür Yakup Karaca’nın açılış konuşmalarını yapacağı Forumun ilk günkü oturumlarına, projenin hazırlık aşamaları ve izlenen süreç hakkında bilgi verilerek başlanacak. Daha sonra medya sektöründe yayıncı, düzenleyici ve denetleyici olarak faaliyet gösteren kamu kurumlarının temsilcileri, “Kamu Gözüyle Medyanın Önemi ve Dijitale Dönüşümü” konulu oturumda görüşlerini açıklayacak ve gençlerin sorularını cevaplayacaklar. Ardından gazete sahipleri, yöneticileri ve gazetecilerin katılacağı oturumda “Özel Sektör Gözüyle Medyanın Önemi” anlatılacak ve aynı şekilde gençlerin soruları cevaplandırılacak.

Forumun ikinci gününde ise, gençler, kendi aralarında Forumun sonuçlarını değerlendirip tartışacaklar. Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin dijital medyaya uygulanmasına yönelik tartışma oturumuyla devam edecek son oturumda, Gençlerin Katılımıyla Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü Ve İnternet Yasası Çalıştayları Ana Yapısal Forumu bildirgesinin yazımı gerçekleştirilecek.

“Dijital Dönüşümde Yeni Aşamadayız”

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, Kurum olarak büyük bir heyecanla başlatılan projenin son aşamasına gelindiğini belirterek, hem yedi şehirde gerçekleştirilen çalıştayları hem de Darıca’da düzenlenecek Ana Yapısal Diyalog Forumu’nu, yazılı basının dijitale dönüşümünde yeni bir soluk olduğunu, bu açıdan önemli ve anlamlı bulduğunu söyledi.

Uzun süredir Kurum olarak fırsat buldukça dijital medyaya ve onun yükselişine dikkat çektiklerini vurgulayan Karaca, forumla ilgili değerlendirmesinde “Biz istiyoruz ki, yazılı basınımız dijital çağa en kısa sürede uyum sağlayabilsin. Dijital dönüşümü, kendisini tehdit eden bir teknoloji olarak değil, daha fazla gelir elde edilmesine imkân sağlayacak bir fırsat olarak görsün.

Özellikle son iki yıldır yürüttüğümüz tüm çalışmalarımızda bu gerçeği önceleyerek hareket ettik. Gerek Süreli Yayınlar Yönetmeliği gerekse ilan.gov.tr’nin yayın faaliyetleri bu işin lokomotifi oldular. Yine gazetelerimize ait internet sitelerini resmi ilanların yayımı noktasında çok daha aktif hale getirdik. Bundan sonrası için dileğimiz; dijitalleşen medyamızın en kısa zamanda ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemelere kavuşmasıdır. İnşallah bu gerçekleştiğinde, dijital medya ile el ele veren yazılı basınımız çok daha rahat edecek” dedi.

Bu gönderiyi paylaş