BİK Gaziantep’te Yerel Basın İstişare Toplantısı Düzenledi

BİK Gaziantep’te Yerel Basın İstişare Toplantısı Düzenledi

BİK Yönetim Kurulu Başkanı Edibe Sözen, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, BİK Yönetim Kurulu üyeleri Şevket Erzen, Ümit Sönmez, Mücahit Küçükyılmaz, Muhammed Ziyad Varol ve Muharrem Özen, Gaziantep’te resmi ilan ve reklam yayınlama hakkını haiz gazetelerin temsilcileriyle buluştu.

Eklenme: 9 Mart 2022 - 15:41

Basın İlan Kurumunun 2022 Yılı 7.  Yönetim Kurulu toplantısı Gaziantep’te yapıldı. Yönetim Kurulu toplantısının ardından yerel basın ile bir buluşma gerçekleşti.

Gaziantep yerel basınıyla düzenlenen istişare toplantısında Prof. Dr. Edibe Sözen, Gaziantep’in kendileri için çok önemli ve ilklerin şehri olduğunu belirterek, kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sözen: Gazetecilik sorumluluğu nedeniyle önemli bir meslek

Günümüzde insanların bir olay gerçekleştiğinde gazetecilere sorduğunu dile getiren Sözen, şunları kaydetti:

“21. yüzyılın insan tiplemesi; gazeteci tiplemesi. Gazeteciler çok önemli. Bu önem de yapmış olduğunuz işlerden dolayı değil almış olduğunuz sorumluluklardan dolayı da çok önemli. Gelişmeler, yerel siyaset ve ekonomi sizden soruluyor. Asrımızın öne çıkardığı meslek grubu ve tiplemesi gazetecilerdir. Bizim için çok önemlisiniz. Dünyada da böyle bir trend var. İnsanlar kitap okumadan önce gazeteleri okuyor. Oradan bilgi sahibi oluyorlar. Dünyanın neresine giderseniz gidin kim nerede, ne kadar yatırım yapıyor? Bu sorunun cevabı da sizlerde. Dünyayla yarışır şekilde hızlı hareket eden bir meslek grubunu temsil ediyorsunuz. Her mesleğin kendine özgü sorunları var. Tabi gazeteciliğin de kendine göre sorunları var.”

Duran: Gaziantep’te düzenleyeceğimiz eğitim bir ilk olacak

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, İstanbul ve Ankara dışında ilk kez farklı bir ilde yönetim kurulu üyeleriyle toplandıklarını aktardı. Duran, salgının etkilerinin azalmaya başladığını belirterek “Artık maskelerin bile hafiflediği bu dönemde bizim de gazetelerle ilgili pandemi şartlarını geçmeye başladığımız sürece girdik. Sizler de bu süreci yakından takip ediyorsunuz. Biz sizlerden artık kendi sektörünüze yatırım yapmanızı bekliyoruz. İnternet medyası ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Verdiğimiz eğitimler sonunda sertifika sayımız bini geçti.” dedi.

İki hafta sonra Gaziantep’te bir toplantının olacağını dile getiren Duran, şöyle konuştu:

“Bu yapılacak toplantı da Türkiye’de ilk olacak. Örnek bir uygulama olacak. Turizm gazeteciliği ile ilgili eğitim çalışması olacak. Gaziantep’ten başlaması da çok güzel oldu. Diğer illerden de talepler başladı. Biz yerel medyayı toplumun vicdanı olarak görüyoruz. Manipülasyona daha kapalı, halkın sesini daha rahat dile getirebilen, demokrasinin kılcal damarları olarak değerlendirebildiğimiz bir sektör olarak görüyoruz. Basın İlan Kurumu olarak da yerel medyanın yaşaması yönünde kararlar almaya çalışıyoruz. Zam oranlarına baktığımızda yerel ve ulusal basın farkını görebiliyorsunuz. Sizler bizim için çok değerlisiniz. Sizler varsanız, bizler de varız. Bizler el birliği ile güzel çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”

Bu gönderiyi paylaş