BİK Genel Kurulu başladı

BİK Genel Kurulu başladı

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) 28. Dönem Genel Kurul 7. Toplantısı İstanbul’da başladı.

Eklenme: 24 Ağustos 2016 - 16:23 / Son Güncelleme: 24 Ağustos 2016 - 16:23

İSTANBUL / BİK – İstanbul Cevizlibağ’da bulunan Genel Müdürlük binasında 24 Ağustos 2016 tarihinde sabah saat 11.00’da başlayan toplantının açılışını BİK  Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan ERTEM yapmıştır. Dr. Adnan ERTEM, Genel Kurul üyelerine “Hoşgeldiniz” dedikten sonra katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunarak toplantı çalışmalarının başarılı geçmesi temennisinde bulunmuştur.

BİK Yönetim Kurulu Başkanı ERTEM Genel Kurul çalışmalarına başlamadan evvel yaptığı konuşmada:

“Bilindiği gibi ülkemiz tarihinde eşine rastlanmayan bir ihaneti barındıran Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ/PDY) 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi kalkıştıkları Devletimizi ve Hükümetimizi yıkmaya ve mevcut Anayasal düzeni değiştirmeye yönelik darbe girişimi, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Siyasi Erk, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, Siyasiler, Basın Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ve Milli İradenin topyekûn birlik ve beraberliğiyle püskürtülerek başarısız kılınmıştır.

Bu vesile ile meşum yapının ihaneti ve kanlı darbe girişiminin durdurmak için canlarını seve seve feda eden tüm aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabır, yaralananlara ise acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bilahare Başkanlık Divanının teşkiline dair bir grup Genel Kurul üyesi tarafından verilen önergenin Genel Kurulun tasviplerine sunularak oylanması sonucunda, Divan Başkanlığına Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri BAĞCI, Yazmanlıklara ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Münir UĞUZ ile Basın – İş Sendikası Genel Koordinatör – Uluslararası İlişkiler Uzmanı Fatih AYDEMİR oybirliğiyle seçilmişlerdir.

Başkanlık Divanının seçiminin tamamlanmasını müteakiben Divan Başkanı Basri BAĞCI, kendilerini seçmelerinden dolayı Genel Kurul üyelerine teşekkür ederek Genel Kurul üyelerine toplantı çalışmalarının başarılı ve verimli geçmesi temennisinde bulunmuştur.

Toplantı yeter çoğunluğunun belirlendiği yoklama sonrası çalışmalara geçilmiş ve ilk olarak Divan Başkanı tarafından “Gündemin Kabulü” maddesi altında görüşülmüş ve oybirliğiyle nihai gündem kabul edilmiştir.

Genel Kurulda görev değişikliği sebebiyle Genel Kurul üyelikleri sona ermiş olan kişiler ile ilgili bilgi verilmiştir. Müteakiben gündem maddelerinin ele alınmasına devam edilerek, Gündemin 4 üncü maddesi altında Yönetim Kurulunun ikinci üç aylık döneme ilişkin durum raporu BİK Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan ERTEM, gündemin 5 inci maddesi altında yer alan Denetçiler Kurulu raporu ise Denetçi Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi M. Nuri KOLAYLI tarafından Genel Kurula sunulmuştur.

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Adnan ERTEM tarafından gündemin 6 ncı maddesi uyarınca Yönetim Kurulunun tekliflerinin amacı ve mahiyeti hakkında Genel Kurula bilgi verilmiştir.

Daha sonra Gündemin 7 nci maddesine geçilmiş olup verilen önergenin kabulü ile Genel Kurul üyeleri arasından Hukuk, İlan ve Mali İşler komisyonları teşkil edilmiştir.

Genel Kurul toplantısının 26 Ağustos 2016 Cuma günü sabah saat 10.00’da başlayacak oturumunda ise Yönetim Kurulu durum raporu ve Denetim Kurulu raporunun oylanmasını müteakiben Yönetim Kurulunun 2 adet teklifi komisyon raporlarının ışığında müzakere edilerek karara bağlanacaktır.

Bu gönderiyi paylaş