BİK Genel Kurulu sona erdi

BİK Genel Kurulu sona erdi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) 28 inci Dönem Genel Kurul 7 nci toplantısı sona erdi.

Eklenme: 31 Ağustos 2016 - 13:36 / Son Güncelleme: 31 Ağustos 2016 - 13:36

İSTANBUL / BİK – Kurumun İstanbul Cevizlibağ’daki Genel Müdürlüğünde 24 Ağustos 2016 Çarşamba günü saat 11.00’da başlayan Basın İlan Kurumu 28 inci Dönem Genel Kurulu 7 nci Toplantısı, 26 Ağustos 2016 Cuma günü yapılan kapanış oturumuyla sona ermiştir.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri BAĞCI’nın Divan Başkanlığında saat 10.00’da başlayan kapanış oturumunda ilk olarak toplantının açılış gününde BİK Yönetim Kurulu Başkanı Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan ERTEM tarafından Genel Kurula takdim edilen Kurum Yönetim Kurulunun 2016 yılı ikinci üç aylık faaliyet dönemine ait durum raporu Hukuk, İlan ve Mali İşler Komisyonlarının görüşleri alındıktan sonra oylamaya sunulmuş ve oybirliğiyle uygun bulunmuştur.

Durum Raporunun oylanmasından sonra yine toplantının ilk günü Denetim Kurulu üyesi Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi M. Nuri KOLAYLI tarafından Genel Kurula sunulmuş olan Denetçiler Raporu Hukuk, İlan ve Mali İşler Komisyonlarının görüşlerinin alınmasını müteakip Genel Kurul’da yapılan oylama neticesinde Rapor oybirliği ile kabul edilmiştir.

Bilahare Genel Kurul Gündeminin 10 ve 11 inci maddelerinde yer alan Yönetim Kurulunun, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair 195 sayılı Kanun Uyarınca Yayınlanacak İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Mevkûteler Hakkında 15 Şubat 1977 Tarih ve 67 sayılı Genel Kurul Kararının Yerini Alacak “Resmi İlan ve Reklamlar İle Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği”ne ilişkin Taslak Metnin görüşülmesi ve karara bağlanmasına dair 1 numaralı; Terörle Mücadeleyi Engelleyici Yayın Yapan veya Terörü Destekleyen Süreli Yayınların Resmi İlan ve Reklam Yayınlama Hakkından Yararlandırılmaması Hususunda 67 sayılı Genel Kurul Kararına bir madde ilavesine dair 2 numaralı Teklif Hukuk, İlan ve Mali İşler Komisyonlarının görüşleri de alınmak suretiyle yoğun müzakereler neticesinde oylanmış ve oy çokluğuyla kabul edilmiştir.

Kapanış oturumunun sonunda gelecek Genel Kurul Toplantısının tarihine dair Yönetim Kurulunun vermiş olduğu önerge uygun görülerek tasvip edilmiş ve buna göre bir sonraki Genel Kurul Toplantısının (BİK 28 inci Dönem Genel Kurul 8 inci Toplantısı) 23-24-25 Kasım 2016 tarihlerinde yapılması kararlaştırılmıştır.

Müteakip Genel Kurul Toplantı tarihinin kararlaştırılmasından sonra “Dilek ve Temenniler” maddesine geçilmiş ve bu madde altında bazı Genel Kurul üyeleri söz alarak Kurum faaliyetleri ve çalışmaları hakkında görüş ve önerilerini dile getirmişlerdir.

Genel Kurul, Divan Başkanı Basri BAĞCI’nın “Millet olarak son 3 ay itibariyle çok zor günler geçirdiğimizi 15 Temmuz itibariyle yaşadığımız sıkıntının görünürde çok kötü bir olay olmasına rağmen milli birliğin sağlanmasında, demokrasimizin, devletimizin korunmasında birliktelik sergilenme anlamında çok büyük bir gösteriye dönüştüğünü de belirtmek istiyorum.

Maalesef bu zor günlerde geçmiş değil. Bugün bile Cizre’de çok hain bir saldırı sonucu sekiz vatan evladını şehit verdik. Zor günlerden geçiyoruz. Bugün Genel Kurulda tecelli eden tablo da özgürlüklerin ifadesidir. Çünkü teröre ilişkin maddeye öncelik verilmesi bu konuda ki hassasiyetin Genel Kurul kararıyla somutlaşması şeklinde tecelli etti. İnşallah 3 ay sonra yapacağımız toplantıda ülke gündemimizin daha pozitif yönde gelişmiş olmasını, değişmiş olmasını temenni ediyorum. Bugünlerde ciddi anlamda birlik ve beraberliğe millet olarak ihtiyacımız var. Şu ana kadar da bunu sergiledik. Genel Kurul’da katılım sağlayan her üyemize teşekkür ediyor, inşallah bir sonraki toplantımız Kasım ayında Ülke gündeminin daha hafiflediği daha normalleştiği bir dönemin yaşayarak geçmesini temenni ediyorum” ifadeleriyle sona ermiştir.

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş