BİK Genel Müdürü Karaca’dan Van’a geçmiş olsun ziyareti

BİK Genel Müdürü Karaca’dan Van’a geçmiş olsun ziyareti

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Kurban Bayramında Van’da yaşanan bombalı terör saldırısı sonrası Valilik, Emniyet Müdürlüğü ve Van Şube Müdürlüğüne geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Eklenme: 19 Kasım 2016 - 10:54 / Son Güncelleme: 19 Kasım 2016 - 10:54

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Van programında Van Valisi İbrahim Taşyapan’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletirken, yeni görevi dolayısıyla da hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına atanan Vali Taşyapan’a ziyaretinde hayırlı olsun dileklerini aktaran BİK Genel Müdürü Karaca, geçtiğimiz Kurban Bayramında yaşanan bombalı saldırı olayı dolayısıyla da geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Van’ın gelişime açık ve potansiyeli bulunan bir şehir olduğuna işaret eden Karaca, Van’ın Basın İlan Kurumu’un 41 şubesinden birine ev sahipliği yapmasından dolayı da mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Ziyaretinde Van Valisi Taşyapan ile yerel basının durumu ile ilgili görüş alışverişinde bulunan Karaca, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olayları nedeniyle bazı ihalelerin ilana çıkmadan gerçekleştirilmek zorunda kaldığına işaret ederek, bu durum dolayısıyla yerel basının ilan gelirlerinde ciddi düşüşler olduğunu kaydetti.

Vali Taşyapan’a ilan gelirlerindeki kayıplar nedeniyle bölgedeki yerel basının yaşadığı bu sıkıntıların giderilmesi için İçişleri Bakanına bu hususla ilgili Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğünün hazırladığı yazının elden ulaştırıldığı bilgisini veren Karaca, bu hususta kendilerinden de hassasiyet beklediklerini bildirdi.

Vali Taşyapan’a yeni yönetmelikle ilgili bilgiler de aktaran Genel Müdür Karaca, 5 Ekim 2016’da Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin 110. Maddesinde gazetelerin içeriğinde veya imtiyaz sahipleri hakkında Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar veya Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar nedeniyle ceza davası açılması halinde bu süreli yayının görev alanlarına göre Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü veya ilgili valiliğin teklifi üzerine Yönetim Kurulu tarafından 2 ayı geçmeyecek şekilde yayınlama hakkı durdurulması hükmü getirildiğini kaydetti.

Özellikle yeni getirilen bu hüküm sayesinde teröre destek veren veya terörü öven yayınların engellenmesi imkanının ortaya çıktığını ifade eden Karaca, bu durumu olumlu bir adım olduğunu belirtti.

Karaca, ayrıca basın etiğine ve basın ahlak ilkelerine aykırı şekilde kişiler veya kurumlarla ilgili yalan haberler yapan yayınlara yönelik şikayet gelmesi halinde Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğünün durum değerlendirmesi yaparak durumun ağırlığına göre ilgili gazetenin ilan yayınının kesilmesine karar verebildiğini bildirdi.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Genel Müdür Karaca, Van Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici’yi de makamında ziyaret ederek özellikle son aylarda yaşanan bombalı terör saldırıları nedeniyle üzüntülerini aktararak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Makam odasının bulunduğu İki Nisan Polisevi’ne yönelik bombalı terör saldırısı dolayısıyla geçmiş olsun ziyaretinde bulunduklarını belirten Genel Müdür Karaca, bu tür terör olaylarının son bulması temennisinde bulunarak, Van’da huzur ve güvenliğin sağlanması için çaba sarfeden tüm emniyet güçlerine kolaylıklar diledi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici’ye ziyarette bulundu.
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici’ye ziyarette bulundu.

Son dönemde yaşanan terör saldırılarının amacının ülke genelinde yaşanan birlik ve beraberliğe kastetmek olduğunun altını çizen Genel Müdür Karaca, terörün asla hedefine ulaşamayacağına inandığını kaydetti. Bu tür saldırıların hedefinin topyekün millet olduğuna işaret eden Karaca, terörün ancak birlik ve beraberlikle üstesinden gelinebileceğini söyledi.
Genel Müdür Karaca’nın düşüncelerini paylaştığını belirten ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti aktaran Emniyet Müdürü Ekici, güvenlik güçlerinin görevlerinin milletin huzur ve güvenliğini sağlamak olduğunu dile getirerek, bunun için çalışmalarını azim ve kararlılıkla sürdürdüklerini ifade etti.

BİK Genel Müdürü Karaca, ziyaretinin sonunda Basın İlan Kurumu’nun hazırladığı yayınları takdim ederek Ekici’ye görevinde başarılar diledi.

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Geçtiğimiz Kurban Bayramının 1. Gününde Van’da yaşanan bombalı terör saldırısı nedeniyle fiziki olarak büyük hasar gören ve tadilat işlemleri geçtiğimiz hafta tamamlanan Van Şube Müdürlüğünü de ziyaret eden Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, şubede incelemelerde bulunarak şube personeline geçmiş olsun dileklerini iletti.

BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, Van şubesini de ziyaret etti.
BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, Van şubesini de ziyaret etti.

Kontrol Hizmetleri Müdür Yardımcısı Burak Orhan ile birlikte Van Şubesinde yapılan çalışmaları inceleyen ve çalışmalar hakkında bilgiler alan BİK Genel Müdürü Karaca, bombalama olayını ve gerçekleştirenleri bir kez daha şiddetle kınadıklarını belirterek, herkesin ve her kesimin teröre karşı durması gerektiğine dikkat çekti. Terörün olduğu yerde huzurun, refahın ve her anlamdaki gelişimin olamayacağına işaret eden Genel Müdür Karaca, bu açıdan Van’ın terör olayları nedeniyle uzun yıllardır çok şey kaybettiğini dile getirdi.

Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması temennisinde bulunduklarını kaydeden Karaca, şube personelinden şube çalışmaları hakkında bilgiler alarak, ilerleyen süreçte yapılması gereken çalışmalar ve projeler hakkında talimatlarını iletti.

Yeni hazırlanan yönetmelikle ilgili görüşlerini de aktaran Genel Müdür Karaca, yeni yönetmeliğin yerel basına iyi aktarılması ve anlatılması gerektiğini ifade etti.
Van’a yaptıkları ziyaretin oldukça verimli ve olumlu olduğunu belirten Genel Müdür Karaca şehirdeki görüşme ve temaslarını tamamlamasının ardından akşam saatlerinde İstanbul’a döndü.

Sami Altun – BİK -VAN

Bu gönderiyi paylaş