BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’dan Sakarya basınına ziyaret

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran’dan Sakarya basınına ziyaret

Sakarya’da günlük yayın yapan gazetelerin temsilcileriyle bir araya gelen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran “Yerel gazeteleri bir şehrin kılcal damarları olarak görüyoruz” dedi.

Eklenme: 20 Kasım 2020 - 14:48

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, Basın İlan Kurumu Sakarya Şube Müdürü İbrahim Çorbacı ve Basın İlan Kurumu Kocaeli Şube Müdürü Salih Yalçıntaş, Sakarya’da günlük olarak yayın yapan gazete temsilcileri ile bir araya gelerek gazetecilerin sorunlarını ve taleplerini dinledi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (SATSO) toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda karşılıklı fikir alışverişleri yapılırken, BİK Genel Müdürünün bizzat şehre gelmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirten gazete temsilcileri, kurumla aralarındaki ilişkilerin güçlenerek devam etmesini temenni ettiler.

Gazetelerimizin gazetecilik anlayışını internet sitelerine taşımalı

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran “Bugün Kocaeli’deydik. Haber bazlı 134 tane internet sitesi var. İnsanlar özellikle pandemi sürecinde daha yoğun bir şekilde internet haberciliğini kullanır hale geldi. Biz gazetelerimizin gazetecilik anlayışını internet sitelerine de taşımalarını istiyoruz. Çünkü internet siteleri  artık çok yaygın. Bunların birçoğu kurumsallaşamadı, merdiven altı diye tabir edebileceğimiz şekilde internet siteleri oluşmaya başladı. Kurumsallaşan internet sitelerini bu konunun dışında tutarak şunu diyebiliriz ki; bu siteler yüzünden yanlış haber doğru haberin önüne geçiyor” dedi.

Yerel gazetelerin yaşaması için bir çok kuruma görev düşüyor

Yerel gazeteleri önemsediklerini belirten ve yerel gazetelerin hayatını devam ettirebilmeleriyle alakalı bir çok kuruma görev düştüğünü belirten Duran “Yerel gazetelerimizi önemsiyoruz. Ulusalın ötesinde yerellerle ilgili bir takım çalışmalar yapacağız. Yerel gazeteleri bir şehrin kılcal damarları olarak görüyoruz. Bir şehrin sorunlarını, güzelliklerini yerel gazetelerden daha iyi anlatabilecek bir mecra yok. Sakaryaspor bizim için çok önemli ama Sakaryaspor’u anlatacak yerel gazeteler olmazsa biz herhangi bir spor gazetesinde veya ulusal bir gazetenin spor sayfasında Sakaryasporla ilgili detayları göremeyiz, bu bilgileri alamayız. Bunun için yerel gazetelerin yaşamasıyla ilgili kamu kurumlarımıza, siyasetçilerimize, STK’larımıza büyük görevler düşüyor. Yerel gazetelerimiz kamu görevi yapıyorlar” diye konuştu.

Gazeteler çağa ayak uydurmalı

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sezai Matur, Sakarya’da basının Türkiye’de örnek göstererilen düzeyde olduğunu belirterek bunun gurur verici olduğunu belirtti. Matur, hızla gelişen internet teknolojisiyle basılı gazetelerin baş etmesinin zorlaştığına dikkat çekerken “ Gazetelerimiz buna direnmek yerine çağa ayak uydurmalı ve gazetecilik faaliyetini internet üzerinden sürdürmenin hazırlığı içinde olmalı” şeklinde konuştu.

 

Bu gönderiyi paylaş