BİK ile İŞKUR arasındaki işbirliği protokolü yenileniyor

BİK ile İŞKUR arasındaki işbirliği protokolü yenileniyor

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında Aktif İşgücü Hizmetleri İşbirliği protokolü yeniden imzalanıyor.

Eklenme: 23 Ocak 2019 - 13:14 / Son Güncelleme: 23 Ocak 2019 - 13:14

Basın İlan Kurumu ve İŞKUR işbirliğinde uygulanan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam programlarının sürdürülebilirliği için işbirliği protokolünün uzatılmasına yönelik imzalar, 25 Ocak 2019 Cuma günü saat 11.00’de İstanbul’da Basın İlan Kurumu Genel Müdürlük binasında atılacak.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca ve İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’nın imzalayacağı işbirliği protokolüyle birlikte Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programının devamlılığı sağlanmış olacak.

İki kurum arasındaki işbirliğiyle, yazılı basın başta olmak üzere iletişim ve medya sektöründe çalışan ve/veya çalışabilecek iş arayanlara ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak İŞKUR tarafından uygulanmakta olan aktif işgücü hizmetleri kapsamında iş ve meslek danışmanlığı, mesleki eğitim kursu, işbaşı eğitim programı ile girişimcilik eğitim programlarının uygulanması ve sektörün bilgilendirilmesi için ortaklaşa yürütülecek faaliyetlere ilişkin işbirliği işlerlik kazanmış olacak.

İmzalanacak protokol uyarınca, İŞKUR ve Kalkınma Ajansları ve KOSGEB işbirliğiyle, Basın İlan Kurumu tarafından  “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programları” gerçekleştirilmiştir. Bu programlarla basın sektöründe çalışan personelin niteliği artırılırken, İŞKUR’un desteği sayesinde gazetelerin personel gideri yükü hafiflemekte, ayrıca Resmî İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği gereğince gazetelerde istihdam edilen personel asgari kadroda doğrudan çalıştırılabilmektedir.

İşbirliği hakkında;

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı İŞKUR, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Üniversitelerle işbirliğinde hız kesmeden 2016 yılından itibaren devam etmektedir. Anılan programlar, İstanbul (3), Ankara (2), İzmir, Bursa (2), Kocaeli (2), Antalya, Adana, Samsun ve Diyarbakır illerinde gerçekleştirilmiş, Mardin ilinde uygulaması devam etmektedir. 12 Nisan 2016 tarihi ile 5 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitim programlarına toplam 440 kursiyer katılmış, bunlardan 269’u basın kuruluşlarında istihdam edilmiştir.

Bu gönderiyi paylaş