BİK Malatya Şubesi ve İŞKUR arasında ön görüşme

BİK Malatya Şubesi ve İŞKUR arasında ön görüşme

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından Malatya’da da eğitim kurs programı düzenlenmesi için ön görüşme yapıldı.

Eklenme: 28 Kasım 2016 - 10:17 / Son Güncelleme: 28 Kasım 2016 - 10:17

İŞKUR Genel Müdürü Mehmet Ali Özkan ile BİK Genel Müdürü Yakup Karaca tarafından geçtiğimiz günlerde Ankara’da imzalanan protokol kapsamında yerel medyaya yönelik düzenlenebilecek faaliyetlerle ilgili olarak, İş Kur Malatya İl Müdürü Vahap Toman’ı, Basın İlan Kurumu Malatya Müdürü Nihat Abacı ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.

Ziyarette konuşan BİK Müdürü Nihat Abacı, “Genel Müdürümüz ile İş Kur Genel Müdürü arasında imzalanan protokol gereği, Türkiye İş Kurumu ile iş birliği içinde Malatya’da da Basın Mesleki Eğitim Kursu düzenlemek için ön görüşme gerçekleştirdik.” İfadelerini kullandı.

“Basın İlan Kurumu olarak, basın sektöründe yaşanan değişime, sosyal medyadaki gelişmelere, teknoloji kullanımını etkinleştirmeye yönelik uygulamalı ve sistematik eğitimler planladık. Buradaki amacımız, basın sektöründe çalışan, ya da çalışmak isteyen kişilerin gazetecilik alanındaki analitik düşünme, sorun çözme, etkili iletişim kurabilme, haber yazım teknikleri, fotoğraf çekimi bilgi ve becerilerine sahip olunması hedeflenmiştir” diyen Nihat Abacı, daha sonra özetle şunları söyledi:

“Basınımızın nitelikli eleman istihdamı sorununu biraz olsun giderebilmek için düzenlenecek olan Basın Mesleki Eğitim Kursu için Genel Müdürlerimizin imza koyduğu protokolü Malatya’ya uyarlayıp, Basın Mesleki Eğitim Kursu düzenleyeceğiz. İki kurumun Malatya basınına katkı sunmak adına yürütülebilecek çalışmaları gerçekleştirme iradesi var. Bu konuda ön görüşmeyi yaptık. İletişim Fakültesi ilgilileri ile görüştük. Kurs, 6 hafta, 90 saat olarak planlanıyor. Önümüzdeki günlerde, Basın Mesleki Eğitim Kursu hakkında ayrıntılı açıklama yapacağız. ”

İş Kur Malatya İl Müdürü Vahap Toman ise, “İletişim ve medya sektöründe çalışan veya çalışmak isteyen, iş arayanlara ve üniversite son sınıf öğrencileri veya mezunlarına yönelik olarak kurumumuz tarafından yürütülmekte olan kurslardan bir tanesini de Basın İlan kurumu ile düzenleyeceğiz. Ortaklaşa yürütülecek olan faaliyetlere ilişkin usul ve esasları belirten protokol, genel müdürlerimiz arasında Ankara’da imzalandı. Biz ise Malatya bileşenleri olarak ön görüşmemizi yaptık. Olumlu görüş içindeyiz. Zaten protokol imzalanıp İş Kur ve Basın İlan kurumu internet sitesinde yayınlanmıştır” şeklinde konuştu.

Toman, 2017 yılı başlarında uygulamaya sunmayı planladıkları kurs yeri ve şartları konusunda daha sonra ayrıntılı açıklama yapacaklarını da bildirip, kursa katılanlara sigorta yapılıp, belli bir ücretin de ödeneceğini kaydetti.

Bu gönderiyi paylaş