BİK, Orta Anadolu’da Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesini Başlatıyor

BİK, Orta Anadolu’da Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi Projesini Başlatıyor

Yerel basının sorunlarının çözümüne yönelik projeler üreten ve uygulayan Basın İlan Kurumu (BİK), Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) işbirliği ile Orta Anadolu Bölgesinde yayın yapan yerel basın işletmesi çalışanlarına İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi eğitimi düzenleyecek.

Eklenme: 24 Mart 2018 - 12:19 / Son Güncelleme: 24 Mart 2018 - 12:19

Orta Anadolu Kalkınma Ajansının yayınladığı 2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında BİK Proje Geliştirme Grubu tarafından hazırlanan “Orta Anadolu Bölgesinde Yerel Yazılı Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” eğitimi, 27-28 Mart tarihleri arasında Kayseri Hilton Oteli Karatay Salonu’nda yapılacak ve eğitime Orta Anadolu Bölgesinde (Kayseri, Sivas ve Yozgat) yayın yapan 24 yerel gazetenin çalışanları katılacak.

Kamuoyu oluşumunda, bireysel ve toplumsal mirasın kuşaktan kuşağa aktarılmasında ve tarihsel bilgilerin derlenip toparlanmasında önemli bir yeri olan geleneksel türdeki gazetelerin yerini, internet kullanımının yaygınlık kazanmasıyla internet haberciliği adı verilen yeni bir gazetecilik türü olarak aldı.

Bilgileri anında aktarabilen, haberleri hem yazılı, hem sesli, hem de görüntülü olarak sunan internet haberciliği, bu özelliği ile geleneksel habercilik anlayışından farklılaşıyor. Günümüzde İnternet haberciliğinin bu denli yaygın olarak kullanılması internet gazeteciliğini, yerel basın için de önemli bir hale getirmiştir. Yerel basın işletmelerinin internet ortamında yayın yaparak daha geniş kitlelere ulaşma imkânı bulması için BİK’in yerel basın işletmelerine ve basın çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği bu eğitimler, giderek dijitalleşen yerel gazetelerin daha geniş okur sayısına ulaşmasını hedefliyor.

İnternet haberciliğinin iyileştirilmesi eğitimi ile Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinde yayınlanan ve resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazetelerin, internet sitelerinin standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.

İki gün sürecek eğitim sonunda katılımcılara sertifika da verilecek.

Eğitim Programı:

Uygulama tarihi: 27-28 Mart 2018

Yer: Kayseri Hilton Oteli Karatay Salonu

Başlama saati: 11.00

 

Bu gönderiyi paylaş