BİK Üst Yönetimi ve Şube Müdürleri değerlendirme toplantısı

BİK Üst Yönetimi ve Şube Müdürleri değerlendirme toplantısı

Basın İlan Kurumu Üst Yönetimi tarafından Şube Müdürlerine yönelik bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı yapıldı.

Eklenme: 6 Aralık 2016 - 08:41 / Son Güncelleme: 6 Aralık 2016 - 8:41

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Basın İlan Kurumu Bayramoğlu Tatil Köyü’nde 5-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve değerlendirme toplantısına BİK Üst Yönetimi ile Şube Müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yakup Karaca, Basın İlan Kurumu’nun yeni Şube Müdürlerini takdim etti ve görevlerinde başarılar diledi.

‘YENİ PROJELERLE ADIMIZDAN DAHA SIK SÖZ ETTİRECEĞİZ’

Karaca, Genel Müdürlük olarak İŞKUR ve KOSGEB arasındaki işbirliğiyle yerel basına destek olmaya çalıştıklarını bu işbirliklerinin Kurum Şube Müdürlükleri aracılığıyla sektörün gelişimi ve dönüşümüne büyük katkıları olacağını söylerken ‘Projelerimiz sadece bunlardan ibaret değil. BM’nin çocuklarla ilgili kuruluşu olan UNICEF’le ilgili bir girişimde bulunduk. Mülteci çocuklara Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde dijital ortamda gazetecilik eğitimi vermeyi planlıyoruz. Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı illerdeki Şube Müdürlerimize artı görevler düşecek. Bu projeden de yüzümüzün akıyla çıkıp harekete geçirmiş olmayı istiyoruz. Kalkınma Ajanslarıyla da görüşmelerimiz oluyor. Kalkınma Bakanlığı, bizden medya sektörüyle ilgili bir çalışma istendi. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Bu projeye ayrı önem veriyoruz. Bu ve buna benzer projelerimiz sürecek. Sizden isteğimiz sektörle daha yakın olmanız. Yeni dönemde çalışmalarımızı gazetelerle birebir sürdürmek istiyoruz’ dedi.

DEĞERLENDİRME SONUÇLARINI AÇIKLADI

Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin ise, 2016 yılı içinde Şube Müdürlüklerinin faaliyet raporlarının değerlendirme sonuçlarını açıkladı. Elçin, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Yönetmelikle resmi ilanların, bu ilanları yayınlama hakkını haiz gazetelerin basılı nüshaları ile birlikte eş anlı olarak ilgili gazetelerin internet haber sitelerinde duyurulması zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen 50’den fazla gazetenin henüz internet sitesi olmadığını ve widget uygulamasını kullanmadıklarını tespit ettiklerini söyledi. Elçin bu gazetelerin yıl sonuna kadar internet sitelerini aktif hale getirmemeleri durumunda resmi ilanlarının kesileceğini açıkladı.

Gazetelerde yayımlanacak resmi alınan ilanların standartların dışında olmaması konusunda Şube Müdürlerinin gayret göstermelerini gerekirse de eğitim için destek almalarını isteyen Elçin, resmi ilan alan yayınlayan gazetelerin gerekli kontrollerinin eksiksiz yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

DİJİTAL ARŞİVİMİZİ KURUYORUZ

Daha sonra söz alan Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Kurumun yeni hedeflerinden birinin de yerel gazetelerin dijital arşivini oluşturmak olduğunu söyledi. Bu konuda Şube Müdürlerinin, gazetelerin dijtal arşivlerinin oluşturulmasında çaba göstermelerinin önemli olduğunu söyledi.

Kurumun sosyal medya hesaplarının Kurum personeli tarafından takip edilmesi, kurum çalışmalarının ve projelerinin duyurulması konusunda da aktif şekilde kullanılmasını isteyen Canbey, Kurumumuza değer katacak olan prestij eserler projeleri noktasında da Şube Müdürlüklerimizin sorumlu oldukları bölgelerde bu eserlerin oluşturulmasına katkı sunmalarını beklediklerini söyledi.

BİRİM MÜDÜRLÜKLERİNİN SUNUMLARI

Açılış konuşmalarının ardından Koordinasyon ve İdare İşler Müdürü Mehmet Çelik, Şube Müdürlerine son Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Toplantısında alınan kararlar hakkında bilgiler verdi. Çelik, Kurumun 2017 kadro sayısı, 2017 maaş zamları, Kurumun 2017 bütçesi, yenilenen ilan ücretleri, azınlık gazetelerine yapılacak olan maddi yardımlar konusunda sunumunu yaptı.

Muhasebe Müdürü Furkan Demircioğlu ise Şubelerin 2016 tahsilat oranlarıyla ilgili sunumunun ardından, KHK’lar ile kapatılan gazetelerin durumu ve 2017 yılında zorunlu olacak olan Bireysel Emeklilik Sistemi konusunda katılımcılara bilgi verdi.

Daha sonra Bilgi İşlem Müdürü Fatih Teke, İLANBİS uygulamasını anlattı. İLANBİS altında yeni ve daha efektif bir portal çalışması da yaptıklarını söyleyen Teke, UYAP entegrasyonuyla da Adalet Bakanlığı’ndan alınacak verilerin tek bir çatı altında hatasız yükleme yapılabileceğini söyledi.

İletişim Müdürü Yunus Ateş, Kurum Şube Müdürlerinden, bik.gov.tr sayfası ve Basın Hayatı dergisi için özel içerik için destek olmalarını istedi.

Hukuk Müşaviri Gökhan Türkoğlu, İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker ve Özel Kalem Müdürlüğü personeli Cenk Koray Doğan da Müdürlüklerinin sorumluluk alanlarında sunumlarını gerçekleştirdi.

Toplantının ikinci gününde; İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam ve müdürlük personelleri, Y. Emre Uzel ile Aslı Pertez halihazırda yürürlükteki 67 sayılı Genel Kurul kararı ile 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin karşılaştırılmasıyla ilgili sunumlarını yaptı. Anılan Yönetmelikte kendi Müdürlüklerinin görev alanına giren konularla alakalı yapılan değişiklikler anlatıldıktan sonrasında soru cevap kısmına geçildi.

Toplantının son oturumunda ise Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, Müdür Yardımcısı Burak Orhan ve müdürlük personelleri Gökhan Vural ile Azmi Arıcan, Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlanacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği hakkında yine kendi Müdürlüklerinin görevlerine ilişkin hususlarda katılımcılara sunumlarını gerçekleştirdi.

Bu gönderiyi paylaş