BİK ve ESKADER ortak programında Ahmet Kabaklı anıldı

BİK ve ESKADER ortak programında Ahmet Kabaklı anıldı

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin ortak düzenledikleri “Matbuat Âleminden Sanatkâr Çehreler” programı kapsamında Şeyh’ül Muharririn Ahmet Kabaklı anıldı. İstanbul (BİK) -Çemberlitaş Basın Müzesi’nde gerçekleşen programın moderatörlüğünü  Cengizhan Orakçı yaptı. Panele, Doç. Dr. Erol Ülgen ve  geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle programa iştirak edemeyen Belkıs İbrahimhakkıoğlu yerine yazar Ayla Ağabegüm […]

Eklenme: 3 Haziran 2016 - 17:38

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin ortak düzenledikleri “Matbuat Âleminden Sanatkâr Çehreler” programı kapsamında Şeyh’ül Muharririn Ahmet Kabaklı anıldı.

İstanbul (BİK) -Çemberlitaş Basın Müzesi’nde gerçekleşen programın moderatörlüğünü  Cengizhan Orakçı yaptı. Panele, Doç. Dr. Erol Ülgen ve  geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle programa iştirak edemeyen Belkıs İbrahimhakkıoğlu yerine yazar Ayla Ağabegüm konuşmacı olarak katıldı.

Ahmet Kabaklı hakkında en çaplı biyografiyi yazmış olan Doç. Dr. Erol Ülgen, Hoca ile ilk tanışmasını anlatarak başladığı konuşmasında Kabaklı’nın yazıları üzerine detaylı bir tahlil yaptı.

Doç. Dr. Ülgen, daha önce biyografisini yazmak için altı buçuk ay canhıraş bir şekilde çalıştığı Ahmet Kabaklı hakkında şimdi bir monografi üzerinde çalıştığını paylaşarak, “Bu çalışma için altı buçuk yıldır uğraşı veriyorum. Kabaklı Hocaya ait olan 20 bin sayfalık yazıyı topladım, inceledim ve iki cilt olmasını umduğum eserin önemli bir kısmını tamamladım” dedi.

Bir diğer konuşmacı Ayla  Ağabegüm, 8 yıl boyunca Türk Edebiyat Vakfı’nın sekreterliğini yaptığını belirterek, Kabaklı Hoca ile çalışmanın gurur vesilesi olduğunu söyledi. Belkıs İbrahimhakkıoğlu ile birlikte uzun yıllar hocadan istifade ettiklerini, şahitlikleriyle anlattı.

Ağabegüm, “Çok kibar ve zarif bir insandı. Yazılarındaki sertliği günlük hayatında kesinlikle yoktu. Hatırşinastı. Fark ettirmeden insanlara yardım ederdi. Hassastı. Ejderha Taşı kitabı çıktığında kimse yazısında kitaptan bahsetmemişti. Bu onu çok üzmüştü” diyerek, Hoca ile yaşadığı birkaç çarpıcı anıyı katılımcılarla paylaştı.

Programa  ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, edebiyatçı Mehmet Nuri Yardım, yazar Cemal Aydın, BİK İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker, Kabaklı’yı tanıyan, seven çok sayıda insan katıldı.

Bu gönderiyi paylaş