BİK Yeni Yönetmeliği gazetecilere anlatıldı

BİK Yeni Yönetmeliği gazetecilere anlatıldı

BİK Malatya Şubesi’nde bir araya gelen gazete ilgililerine, 5 Ekim 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ve çoğunluğu 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girecek olan 113 maddeli yeni yönetmelik anlatıldı.

Eklenme: 8 Aralık 2016 - 09:17 / Son Güncelleme: 8 Aralık 2016 - 9:17

MALATYA – (bik.gov.tr) – Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından, yazılı basını ilgilendiren yeni yönetmelik konusunda gazete temsilcileri ile bir araya gelindi.

Toplantıda, haber içeriği, asgari kadro, kadroda kimlerin bulunacağı, logo isim değişikliği, icmaller, fikir işçilerinin giriş-çıkışı, yazıların ve ilanların puntosu gibi bilgiler verildi.

Yerel gazetelerde, gazete yüzölçümünün 3’te 2’si yerel haber ve 4’te 1 muhabir haber zorunluluğu hatırlatılarak, bu konuya özen gösterilmesi istendi.

Bölücü ve yıkıcı yayınların olduğu gazetelerin resmi ilanlarının kesileceği belirtilerek, söz konusu yönetmeliğe göre, Resmi ilan yayınlayan süreli yayınların içerikleri ile imtiyaz sahibi gerçek veya tüzel kişi temsilcileri, ortakların çoğunluğu yada varsa tüzel kişi temsilcisi hakkında ‘Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar’ ve/veya ‘Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamında dava açılması halinde dava sonuçlanıncaya kadar bu hakkın durdurulmasının kararlaştırıldığı hatırlatıldı.

Gazetelerin asgari kadrosunda yer alan fikir işçilerine ilaveten bir de Yazar kontenjanı konusunda da hatırlatma yapılıp, bir gazetenin bir yazar ismini asgari kadroda yer verecekleri vurgulandı.

Söz konusu yeni yönetmelikte, gazete iade oranları ve bekleme sürelerinin de değiştiği anlatıldı. Gazetelerin daha fazla satış noktasına ulaşmalarını teşvik etmek amacıyla günlük iade oranının, asgari fiili satış miktarının yüzde 5’inin altında olamayacağı anlatıldı.

Toplantıda, gazetelerin geleceğiyle ilgili fikir alış verişinde de bulunuldu.

Bu gönderiyi paylaş