BİK Yönetim Kurulunun İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Dair Tebliğ Duyurusu

BİK Yönetim Kurulunun İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Dair Tebliğ Duyurusu

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunun 10 Haziran 2016 tarihli toplantısında ‘İŞKUR İşbaşı Eğitim Programından Yararlanan Kişilerin Gazetelerin Asgari Kadrolarında Gösterilebilmesi İçin Taşıması Gereken Şartlar ile Bunların Çalıştırılmasına Dair Usul ve Esaslara İlişkin Tebliğ’ görüşülerek kabul edilmiştir.

Eklenme: 17 Haziran 2016 - 11:45 / Son Güncelleme: 17 Haziran 2016 - 11:45

İSTANBUL / BİK – Bilindiği üzere Kurumumuz Genel Kurulunun 2016 yılı Mayıs ayındaki toplantısında 195 sayılı Kanunun 34 ve 36 ncı maddelerine dayanılarak düzenlenen 67 sayılı Genel Kurul kararının kadroya ilişkin 20 nci maddesi sonuna gelmek üzere Gazetelerin asgari kadrolarında İŞKUR İşbaşı Eğitim Programından yararlanan kişilerin de yer alabilmesi yönünde iki fıkra eklenmiş ve tadil edilen madde metni Resmi Gazetenin 9 Haziran 2016 tarih ve 29737 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Dijital iletişim araçlarına karşı mevcudiyetini sürdürme mücadelesi veren yazılı basının vazgeçilmez bir unsurunu oluşturan yerel gazeteler için önem arz eden yeni düzenlemeyle birlikte, resmi ilan yayınıyla alakalı gazetelere İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalıştıracakları fikir işçilerini, kendileri için aranılan asgari fikir işçileri kadrolarında gösterebilmeleri yönünde imkan sağlanmıştır.

Yakın zamanda asgari ücretin yükselmesi nedeniyle ücret ödemelerinde oluşan maliyet artışı Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun bu istikamette bir düzenlemede bulunması bakımından önemli bir etken olmuştur.

Anılan 20. Maddenin sonuna eklenen fıkra hükümlerine göre, ilgili gazetelerden asgari fikir işçileri kadrosunda 10 kişiye kadar istihdam edenler 1, 11 ile 20 kişiye kadar istihdam edenler 2, 20 kişinin üzerinde istihdam edenler ise 3 kişiyi, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı kapsamında çalıştıracakları sürelerde, kendilerinden aranılan asgari fikir işçisi kadro ve görevlerinde gösterebileceklerdir.

TEBLİĞ METNİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Bu gönderiyi paylaş