BİK’in, Valilik personeline yönelik eğitimlerinin ikinci günü başladı

BİK’in, Valilik personeline yönelik eğitimlerinin ikinci günü başladı

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), Türkiye’nin birçok ilinin valiliklerinin basın ve halkla ilişkiler personeli ile bu valilikler tarafından oluşturulan gazete kontrol kurulu üyelerine yönelik düzenlediği eğitim seminerinin ikinci gününde uzmanlar, resmi ilan ve reklam yayınına yönelik güncellemeler hakkında bilgi sunumları yaptı, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Eklenme: 26 Eylül 2017 - 09:41 / Son Güncelleme: 26 Eylül 2017 - 9:41

Basın İlan Kurumu’nun düzenlediği ve üç gün boyunca Kurumun Darıca’da bulunan sosyal tesislerinde gerçekleşen eğitimin ikinci gününde sabah oturumlarının sunumları, BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, servis çalışanları Emine Özergin ve Erkan Günay tarafından yapıldı. Sunumlar esnasında katılımcılardan gelen sorular cevaplandı.

Oturum süresince Çam, Özergin ve Günay, BİK ile Resmi İlan ve Reklam Yayınlayan Gazeteler hakkında genel bilgiler verildi.  Kurum Mevzuatı ve Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin uygulama esas usulleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Resmi İlan ve kontenjan tablolarının elektronik ortamda gazetelerle paylaşımı

Sunum çerçevesinde, Valiliklerin ilgili personellerinin BİK’in çalışma arkadaşları olduğunu, düzenlenen bu eğitimlerin de bunu en iyi göstergesi olduğunun altı çizildi. Yönetmeliğin aylık resmi ilan kontenjanına yönelik “Her ayın ilk ve son günleri arasında gazetelerde yayınlatılan resmi ilanların dağıtımına ilişkin resmi ilan kontenjan ve dağıtım tabloları, görev alanlarına göre Kurum veya Valilikler tarafından düzenlenerek elektronik ortamda ilgili gazetelerin erişimine açılır.” İçerikli 31. Maddesinin de önemi aktarıldı.

Valiliklerin Görev Alanındaki Yerlerde Yayınlanan Gazetelere Dair Özel Hükümler

Yönetmeliğin, asgari yüzölçüm, asgari kadro, asgari kadrolarda gösterileceklerin vasıfları, asgari fiili satış adetleri, esas ve ek gösterge hükümleri, aylık beyannamelerin doldurulması süreci ve daha birçok madde uygulama örnekleriyle birlikte anlatılırken, eş zamanlı olarak gelen soru ve görüşlerle sunum sona erdi.

Türkiye genelinde valiliklerin ilgili personelinin katılımıyla gerçekleşen seminerlerde; İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları, geçmişten günümüze devlet, yazılı basın ve ilan ilişkileri, kamuda kurumsal iletişim ve yeni yönelimler konularında da bilgilendirmeler yapılacak.

Bu gönderiyi paylaş