Birgün Gazetesi’nin ithamları mesnetsiz ve yersizdir

Birgün Gazetesi’nin ithamları mesnetsiz ve yersizdir

Halkın Gazetesi Birgün gazetesinin imtiyaz sahibi olarak görünen İbrahim Aydın’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşıma konu olan haberde geçen ifadeler asla gerçekleri yansıtmamaktadır.

Eklenme: 9 Ağustos 2020 - 12:32 / Son Güncelleme: 9 Ağustos 2020 - 12:32

Halkın Gazetesi Birgün gazetesinin imtiyaz sahibi olarak görünen İbrahim Aydın, sosyal medya hesabı üzerinden 7 Ağustos 2020 tarihinde yayınladığı bir paylaşımda, Halkın Gazetesi Birgün’e resmi ilan ve reklam kesme müeyyideleri uygulanmasına ilişkin Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu kararında, müeyyideye yol açan haberin aslında Kurum tarafından doğru olduğunun kabul edildiğini belirtmiştir.

Bahsi geçen kişinin ‘haber doğru kabul edilmekle birlikte haberin unsurları yeterli değil diyerek Birgün’e Basın İlan Kurumu tarafından ilan kesme cezası verildi. Bu kadarına da pes’ şeklindeki ifadeleri asla gerçekleri yansıtmamaktadır.

Aksine, Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunun 14 ve 29 Temmuz 2020 tarihli toplantılarında, Halkın Gazetesi Birgün isimli gazeteye uygulanması kararlaştırılan resmi ilan ve reklam kesme müeyyideleri, gazete tarafından yayınlanan haberlerin doğru olmaması üzerine, gazetenin Basın Ahlak Esaslarını ihlal etmesi nedeniyle verilmiştir.

Gazeteye tebliğ edilen resmi yazılarda da söz konusu kişinin dile getirdiği ifadeler hiçbir şekilde geçmemektedir.

Basın İlan Kurumu 60 yıla yaklaşan tecrübesiyle köklü bir kurum olarak halen Türk basınının en büyük destekçisi konumundadır.

Söz konusu kişinin paylaşımında zikrettiği ithamlar Kurumumuzu yıpratma ve Kurumumuza karşı olumsuz algı oluşturma çabasının bir parçasıdır.

Bu haksız ithamlar ve algı operasyonlarıyla Kurumun kararlarını etkileyebileceğini ve Kurumun görevini yerine getirmesini engelleyeceğini düşünmek çarpık bir zihniyetin ürünüdür.

Basın İlan Kurumu, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da görevlerini hukuk ve ahlak ilkeleri çerçevesinde yürütmeye devam edecektir.

Sadece algı yönetimine yönelik yapılan bu paylaşımlar ile paylaşımın altında yapılan yorumların doğru olmadığını ve yapılan ithamları kınadığımızı belirtiriz.

Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

Bu gönderiyi paylaş