Bursa’da Habercilik Atölyesi kuruldu

Bursa’da Habercilik Atölyesi kuruldu

Basın İlan Kurumu tarafından başlatılan Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programında bir ilk gerçekleştirilerek Habercilik Atölyesi kuruldu. Atölyede üretilen haberler Ajanslar vasıtası ve basın kuruluşları vasıtasıyla kamuoyuna aktarılacak.

Eklenme: 11 Mart 2017 - 06:00 / Son Güncelleme: 11 Mart 2017 - 6:00

Basın sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağını oluşturmak amacıyla Basın İlan Kurumu tarafından düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı Bursa Kent Konseyi Salonunda devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi onaylı müfredat ile eğitim programına katılan 40 gazeteci adayı 90 saat sürecek eğitimin ardından sektöre adım atacak.

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programının 30 saatlik ilk dilimini geride bıraktıklarını söyleyen Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez, “İŞKUR ile birlikte düzenlediğimiz Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimine katılan kursiyerlerimizi sektöre hazır hale getirmek amacıyla çok ciddi eğitimden geçiriyoruz. Bu eğitimin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan 2 milyon yeni istihdam seferberliğiyle aynı dönem de olması çok önemli. Eğitimlerimiz bir yandan devam ederken, bir yandan da bütün kursiyerlerin katkısıyla habercilik atölyesi oluşturduk. Bu atölyede gazeteci adayları haber üretimlerine başladı. Atölye çalışmasında üretilecek fotoğraflı ve görüntülü haberler Bursa’da faaliyet gösteren Ajanslara ve medya kuruluşlarına servis edilecek. Haber yayınlanmaya değer bulması halinde de kamuoyuna yansıtılacak.”dedi.

Katılımcıların yüzde 70’inin iletişim fakültesi mezunu, yüzde 30’luk bölümün ise sosyal bilimler fakültesi mezunları olduğuna dikkat çeken Başeğmez, “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi içerisinde oluşturduğumuz habercilik atölyesi katılımcılar için hem motivasyon kaynağı oldu. Her biri hayata gazeteci gözüyle bakmaya başladı. 24 Mart tarihine kadar kamuoyumuza atölyede üretilen yaşama dair pek çok haberi sunmuş olacağız” diye konuştu.

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim programını başarıyla bitirenler İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi onaylı sertifikaya sahip olacak. Bu sayede katılımcıları istihdam edecek basın kuruluşları İŞKUR’un kendilerine sağlayacağı imkanlardan faydalanabilecek.

Bu gönderiyi paylaş