Çanakkale’de 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi açıldı

Çanakkale’de 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi açıldı

Basın İlan Kurumu (BİK) Çanakkale Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında, “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” adlı serginin açılışı yapıldı.

Eklenme: 16 Mart 2017 - 16:07 / Son Güncelleme: 16 Mart 2017 - 16:07

Araştırmacı Muzaffer Albayrak, Ahmet Yurttakal ve Mustafa Onur Yurdal tarafından hazırlanan Çanakkale’de 18 Mart Zaferi ve Kahramanları Sergisi, Açılışa, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Çanakkale Vali Yardımcısı Can Aksoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, GESTAŞ AŞ Genel Müdürü Volkan Uslu, BİK Çanakkale Şube Müdürü Hasan Hüseyin Kemal ile çok sayıda davetli katıldı.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, “Biz bu sergilerde Seyit onbaşının yaptığı kahramanlığı burada tekrar anlıyoruz. Bu milletin çocuklarının, bu vatanın kolay kazanılmadığını, bu vatanın bizim vatanımız olduğunu ve nasıl vatan kaldığını mutlaka öğrenmesi gerekiyor.” dedi.

Canbey, BİK Genel Müdürlüğü tarafından, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102’nci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen, “18 Mart Zaferi ve Kahramanları” konulu fotoğraf sergisinin Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Çanakkale Evi’ndeki açılış töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, kurum olarak Çanakkale’ye büyük önem verdiklerini söyledi.

Bu doğrultuda geçmiş yıllarda çeşitli sergiler düzenlediklerini, Çanakkale konulu kitaplar bastırdıklarını anlatan Canbey, Çanakkale’nin iyi anlatılması ve anlaşılması gerektiğini belirtti.

“Çanakkale, şairinde dediği gibi, bir devrin battığı yer, kahramanlık hikayelerinin yaşandığı, bir milletin yeniden ayağa kalktığı, büyük bir mücadelenin verildiği bir yer” diyen Canbey, “Bizim vatanımızın vatan olması ve vatan olarak kalması için mücadele edilen bir yer. O nedenle de 18 Mart günü geldiğinde bizim Çanakkale’ye yeniden hatırlamamız, Çanakkale kahramanlarını yeniden hatırlamamız, bu büyük ve şanlı destanı hatırlamamız çok kıymetli ve çok değerli. Çünkü onlar bu toprakları bizlere vermek için canlarını verdiler. Şehit oldular, gazi oldular.” diye konuştu.

Mustafa Canbey, bu tip sergi ve etkinliklerin sosyal sorumluluk projeleri olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bunlar aslında her kurumun yapması gereken, herkesin dikkat etmesi gereken çalışmalar. Çünkü bizim tarihimiz, geçmişimiz çok önemli. Burayı ziyaret eden insanlar, bu panoları gören insanlar hepsi tarihini öğreniyor. Burada neler yaşanmış, nasıl kahramanlıklar yaşanmış, burada neler olmuş bunları öğreniyorlar. Biz bu sergilerde Seyit onbaşının yaptığı kahramanlığı burada tekrar anlıyoruz. Bu milletin çocuklarının, bu vatanın kolay kazanılmadığını, bu vatanın bizim vatanımız olduğunu ve nasıl vatan kaldığını mutlaka öğrenmesi gerekiyor. Bu milli şuur ile alakalı bir şey. Biz bu şuurun milletimize ve çocuklarımıza kazandırılması için mücadele ediyoruz. Basın İlan Kurumu da buna bir nebze olsun, bu zaferin 102’nci yılında buna katkı sağlamak için bir sergi düzenledik.”

30 ADET PANO SERGİLENİYOR

Sergide, Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’na girişi, Çanakkale’de cephe açılmasının sebepleri, hedefin İstanbul olduğu gibi dört panoluk giriş bölümünden sonra, 19 Şubat 1915’te Boğaz’da ilk topun patlamasından, 18 Mart Zaferi’ne kadar yaşananları içeren 30 adet pano sergileniyor.

Panolarda, Boğaz Harbi’nin seyri, kronolojik sıralamayla anlatılırken muharebe sırasında yiğitlik ve fedakârlık gösteren 12 kahraman temsilen öne çıkarılıyor..

Savaş tanıklıkları da sergide yer alıyor

İçlerinden biri yabancı olan ve savaşa tanıklık eden 17 askerin hatırat ve anılarından alıntılar yapılan sergide, her bir panoda işlenen konuyu destekleyici ve izah edici türden tarihi fotoğraflarla görsel olarak da anlatıma katkıda bulunuluyor. Sergide vesika değerinde 86 adet fotoğrafa yer verildi..

ÇTSO Çanakkale Evi’ndeki sergi 24 Mart tarihine kadar gezilebilecek.

Fotoğraflar: Veysel Avşar – BİK

Bu gönderiyi paylaş