Canbey: Darbe girişiminin önlenmesi, ne kadar büyük bir millet olduğumuzun ispatıdır  

Canbey: Darbe girişiminin önlenmesi, ne kadar büyük bir millet olduğumuzun ispatıdır  

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Türk Silahlı Kuvvetler bünyesindeki bir cunta tarafından dün akşam gerçekleştirilmek istenen darbe girişimini kınayarak, “Cuma akşamı, aynı zamanda milletimizin demokrasisine ve milli iradeye sahip çıktığı, ülkesine, cumhurbaşkanına sahip çıktığı ve ne kadar büyük bir millet olduğumuzun ispatı bir akşam oldu” dedi.

Eklenme: 16 Temmuz 2016 - 13:19 / Son Güncelleme: 16 Temmuz 2016 - 13:19

AĞRI (BİK)- Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 8. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Ağrı Valiliği ve Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde bir otelde gerçekleştirildi. 7 gazeteciler federasyonu ve 74 gazeteciler cemiyetinden temsilcilerin katıldığı programa Vali Musa Işın da katıldı.

Toplantıda konuşan Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, 15 Temmuz Cuma akşamı yaşanan darbe girişiminin alçakça ve haince olduğunu belirterek, basının sorunlarını konuşmak ve çözüm yöntemlerini belirlemek üzere düzenlenen toplantının böylesine sıkıntılı bir dönemde gerçekleştirildiğini kaydetti.

3

“Milletimiz birlik olup darbecilere karşı durdu”

Canbey, “Burada sizlerle paylaşmak adına uzun bir konuşma metni hazırlamıştım. Fakat 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan geceyi ülkemiz adına çok sıkıntılı geçirdik. Cuma akşamı, aynı zamanda milletimizin, demokrasisine ve milli iradeye sahip çıktığı, ülkesine, cumhurbaşkanına sahip çıktığı ve ne kadar büyük bir millet olduğumuzun ispatı bir akşam oldu. Tüm milletimiz birlik olup darbecilere karşı durdu. Ne yazık ki yaşanan üzücü olaylarda bir gazeteci arkadaşımızı da şehit verdik. Tüm şehitlerimize burada Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

1961 yılında kurulan Basın İlan Kurumu’nun, sektöre dair sorunların tespiti ve çözüm önerileri üretilmesi noktasında, gazeteciler ve meslek dernekleri ile istişare halinde olduklarını anlatan Canbey, gelecek her türlü makul ve makbul öneriye açık olduklarını gazeteler lehine çözüm üretmeye çalıştıklarını ifade etti.

“Yeni Nesil Gazetecilik Okulu” programı gibi proje temel alan çalışmaların sürdürüleceğini belirten Canbey, proje çalışmalarının İŞKUR Kalkınma Ajansı ve KOSGEB işbirliğinde sürdürülmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

2

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun bildirisi

Protokol konuşmalarının ardından Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, hazırlanan bildiriyi okudu.

Konfederasyon olarak, mesleğin sorunlarını paylaşmak, birliktelikleri pekiştirmek ve bağları güçlendirmek adına yurdun dört bir yanından Ağrı’ya koşup geldiklerini belirten Kolaylı, şöyle devam etti:

“Gazetecilik mesleğini milletin değerlerinin dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da yaşanılır kılınması adına, tüm zorluklara rağmen mücadelesini sürdüren bizler; büyük bir karar ve inançla, dün geceden itibaren yaşanan darbe girişiminin demokrasimiz adına endişe verici olduğunu ifade ediyor ve şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz.

Vatanın her bir rengini, kokusunu ve coğrafyasını temsil eden bizler; Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde olabileceğini, seçimle gelinen makamlardan seçimle uzaklaşılacağına ve hesabın halka verileceğini, farklı düşüncelerin zenginlik görülmesini, bir başkasına hayat hakkı tanımayan yaklaşımların Türkiye’nin gündeminden bir daha gelmemek üzere düşmesi gerektiğini, güvenlik güçlerinin ancak ve ancak vatanın birliğini korumak maksadı ile kullanılabileceğini, şanlı Türk Ordusu’nun böylesi, çılgınca, ahmakça girişimlerle lekelenemeyeceğini, milleti oluşturan unsurların tümüne ve milletin değerlerine karşı tüm girişimleri reddettiğimizi, milli iradenin üzerinde başka bir beşeri gücü kabul etmediğimizi haykırıyoruz.”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun en zor zamanda, en zor şartlar altında birliği, beraberliği ve kararlılığı muhafaza edeceğinin altını çizen Kolaylı, “Dün yaşanan gelişmeler göstermiştir ki; Türkiye’de zemin, darbe zihniyetindekiler için asla eskisi gibi uygun olmayacaktır. Çünkü geçmiş dönemlerde sadece devlet tekelinde olan, günümüzde ise bağımsız ve özgür yayın yapan medya, tüm gücüyle bu tür girişimlerin karşısında duracak ve engellenmesine katkı sağlayacaktır.

Demokrasi adına Türk halkı ve Türk medyası dün gece önemli bir sınav ve bir de şehit vermiştir. Medyamız darbecilerin müdahalelerine rağmen yayınlarını sürdürerek darbeye geçit vermemiştir.

Milletimize bir kez daha geçmiş olsun derken, darbe girişimini ve terörü lanetliyor, başta basın şehidimiz olmak üzere hayatlarını kaybeden demokrasi ve terör şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyoruz” dedi.

Bu gönderiyi paylaş