Canbey: Yerel basın, FETÖ darbe girişiminde ayakta durdu

Canbey: Yerel basın, FETÖ darbe girişiminde ayakta durdu

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, “Hem yaygın hem de yerel basın, Cumhuriyet tarihimizin en büyük ihanetini yaşadığımız bu FETÖ darbe girişimi karşısında çok net şekilde ayakta durduklarını gösteriyorlar” dedi.

Eklenme: 12 Ağustos 2017 - 09:07 / Son Güncelleme: 12 Ağustos 2017 - 9:07

Ordu (BİK)- Genel Müdür Yardımcısı Canbey, BİK Ordu Şube Müdürü Murat Yürekli ile birlikte 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti ve Ordu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

“Basınımız Cumhurbaşkanımızı yalnız bırakmadı”

19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti’nde Başkan Erdoğan Erişen tarafından karşılanan Canbey, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında yerel basınının duruşunun takdire şayan olduğunu belirterek, “O Hain gecede Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, milletimize güç verdi. Yerel basınımız da o hain girişim sırasında hem Cumhurbaşkanımızın hem de milletimizin yanında yer aldı” dedi.

Basın İlan Kurumu olarak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası atılan gazete manşetlerini bir kitapta topladıklarını anlatan Canbey, “Anadolu basını gerçekten demokrasiye sahip çıkan, milli iradeye sahip çıkan bir basın. Bunu çok net bir şekilde burada da görüyoruz. Hem yaygın hem de yerel basın, Cumhuriyet tarihimizin en büyük ihanetini yaşadığımız bu FETÖ darbe girişimi karşısında çok net şekilde ayakta durduklarını gösteriyorlar. (15 Temmuz ve Manşetler eseri) Biz bunu neden yaptık? Gelecek nesiller bir gün bugünleri görmek istediklerinde, bu kitabı açtıklarında, gazetelerimizin attığı başlıkları çok net bir şekilde görebilecekler. Biz de bu meseleye ve milli iradeye sahip çıktığımızı, basınımızın ve milletimizin bu anlamda dik duruş sergilediğini göstermek, bu kahramanlık destanına küçük de olsa ‘bir katkı olsun’ diye Basın İlan Kurumu olarak bu kitabı yayınlamış olduk” ifadelerini kullandı.

“Değişime ve dönüşüme hazırlıklı olmalıyız”

Daha sonra Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın’ı ziyaret eden Canbey, burada da Kurumun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Anadolu’yu gezdiklerini ve gazetecilerle sohbet etme fırsatı bulduklarını anlatan Canbey, ziyaretlerde yaptıkları çalışmaları anlatmayı, sorunları yerinde dinlemeyi ve katkıda bulunmayı amaçladıkları kaydetti.  Canbey, “Yerel basın hızlı bir şekilde gelecekte yerini almalı. Bunun için değişime dönüşüme her zaman hazır olmanız gerekir” diye konuştu.

1961 yılından itibaren iki ana kolda faaliyet yürüttüklerine değinen Canbey, “Bunlardan bir tanesi kamunun ilanlarının gazetelerde yayınlanmasını ve duyurulmasını sağlamak. İkincisi de gazetelerin desteklenmesini sağlamak. Bunu da elimizden geldiğince şeffaf ve adaletli bir şekilde yapmaya gayret ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Canbey, İstanbul, Ankara ve İzmir ile kurulan şube sayısının önce 10, ardından da 41’e yükseldiğini bildirdi. Kurum olarak yeni prestij eserler hazırladıklarını ve bunlardan birinin de “15 Temmuz ve Manşetler” adını verdikleri kitap olduğunu aktaran Canbey, kitap içerisinde Ordu basının da yer aldığını belirterek, “Orduluların darbeye karşı durduğunu çok net şekilde gazeteler ortaya koymuş. Gerçekten önemli bir mücadeleydi. Biz basınımıza da bu onurlu, yerli ve milli duruşundan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Genel Müdür Yardımcısı Carbey, her iki ziyaretinde Cemiyet Başkanlarına Basın İlan Kurumu yayınlarından çıkan “15 Temmuz ve Manşetler” adlı prestij eseri armağan etti.

Bu gönderiyi paylaş