Çavuşoğlu: Yeni Resmi İlan Fiyat Tarifesi önümüzdeki günlerde hayata geçecek

Çavuşoğlu: Yeni Resmi İlan Fiyat Tarifesi önümüzdeki günlerde hayata geçecek

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, TRT Haber’de canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” programında Basın İlan Kurumu’nun çalışmaları ve yerel medya ile ilgili konuştu.

Eklenme: 24 Ocak 2018 - 07:31 / Son Güncelleme: 24 Ocak 2018 - 7:31

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, hükümet olarak yerel medyaya ayrı bir önem verdiklerini, yerel medyanın da önemini 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişimi sırasında bir kez daha gördüklerini söyledi.

YEREL MEDYAMIZ 15 TEMMUZ’DA DÜNYAYA DERS VERDİ

Çavuşoğlu, bakanlık olarak yerel medya çalışanlarıyla periyodik aralıklarla bir araya geldiklerini söylerken ‘Yerel medya buluşmaları adı altında yürüttüğümüz çalışmalarımız var. Bunu iki şekilde sürdürüyoruz. Biri Ankara’ya gelen yerel medya çalışanlarımızla görüşüyoruz. İkincisi de bölgelerde buluşmalar yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde yine buluşacağız. Onların sorunlarını, dileklerini, temennileri ve taleplerini alıyoruz. Yerel medya deyince esasen toplumun kılcal damarlarını teşkil eden bir yapıdan bahsediyoruz. Çağımız öyle bir çağ ki, insanımız sağlıklı bilgiye ulaşmak zorunda. Bu da medya yoluyla oluyor. Bu çok büyük bir ihtiyaç.Yerel medyayı güçlendirmemiz gerekiyor Bunun altını çizelim. Hükümet olarak da bunu gerçekleştireceğiz. 15 Temmuz’da yerel basın adeta dünya medyasına ders verdi. Bunları kayda almak suretiyle arşivlerinde tutuyor. Yerel medyamız, toplumun çok önemli bir dinamiğini bir temel taşını teşkil ediyor. Bizim bakış açımız bu’ dedi.

BASIN İLAN KURUMU, HEM BASINI DESTEKLİYOR HEM DE İSTİHDAMA DESTEK VERİYOR

Basın İlan Kurumu’nun çalışmaları hakkında da bilgiler veren ve Yeni Resmi İlan Fiyat Tarifesi’nin de önümüzdeki günlerde yürürlüğe gireceğini söyleyen Çavuşoğlu şunları söyledi;

Basın İlan Kurumu ile ilgili olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her yapının kendine ilişkin yapmış olduğu çalışmalar var. Basın ilan Kurumu bir yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapmış olduğu bu işbirliği çerçevesinde basın kuruluşlarında istihdam olanağı sağlıyor. Bu şekilde basın kuruluşlarımıza yardımcı oluyor. Aynı şekilde orada işe başlayan kişiler de kendilerini ispat etmek suretiyle iş sahibi oluyorlar. Diğer yandan Basın İlan Kurumu biliyorsunuz ihtiyaç sahibi basın çalışanlarına belli oranda faizsiz kredi veriyor. Burada tabi esas amacımız şu; çarpıtma ve yalan haber yaparak, basın ahlak kurallarını ihlal eden gazeteleri değil esasen bizim doğru ve basın ahlak ilke ve kurallarını gözeten gazetecileri daha fazla desteklememiz gerekiyor. Bunu yapmaya çalışıyoruz.

Diğer taraftan tabi özellikle yerel basınımızın da bir talebi var. Şu anda biliyorsunuz Yeni Resmi İlan Fiyat Tarifesi ile ilgili Basın İlan Kurumu Genel Kurulumuz bir karar aldı. Yoğun bir süreçten geçiyoruz ama bu düzenlemeyi önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz.

Bu gönderiyi paylaş