DAKA, BİK’in yeni projesini onayladı

DAKA, BİK’in yeni projesini onayladı

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının yayınladığı 2017 Yılı Destek Programı çağrısı üzerine Basın İlan Kurumu proje ekibi tarafından “Van İli Yerel Basınında Matbaacılık Mevcut Durumu Fizibilite Çalışması” isimli hazırlanan ve 2017 yılı içerisinde tamamlanması planlanan eğitim projesi, kalkınma ajansı tarafından başarılı projeler arasında gösterildi.

Eklenme: 14 Kasım 2017 - 06:30 / Son Güncelleme: 14 Kasım 2017 - 6:30

Basın İlan Kurumu Van Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek TRB2 bölgesinde yer alan Van ilinde yayın yapan 15 yerel basın işletmesine yönelik “Van İli Yerel Basınında Matbaacılık Mevcut Durumu Fizibilite Çalışması” projesinin genel amacı; ildeki matbaacılık sektörünün mevcut durumunun ortaya konulması ve çözüm önerileri doğrultusunda belirli adımların atılmasında yol gösterici klavuz niteliği kazandıracak.

Projeyle yapılması planlanan yüksek teknolojili matbaa işletmesi gazetecilerin niteliklerinin artırmasının yanında bölgenin kalkınması ve tanıtımına katkı sağlayacak.

Proje kapsamında hedef kitle grupları 

Van İli Yerel Basınında Matbaacılık Mevcut Durumu Fizibilite Çalışması Van ilindeki faaliyet gösteren Bölge, Prestij Haber, Şehrivan, Van Olay, Vansesi, Bahçesaray Sesi, Yurt Haber, Birnisan, Erciş, Erçiş’in Sesi, Öz Erçiş Haber, Gevaş Sesi, Gürpınar Haber, Muradiye ve Özalp Sesi olmak üzere toplam 15 basın işletmesi ve şehirdeki diğer tüm matbaa işletmeleri üzerinde yapılacak.,

Projeden beklenen sonuçlar

Bölgesel gelişme temelinde 2023 vizyonunda Türkiye’yi topyekûn kalkınmış bir bölge olarak hedefleyen Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi’nde mekânsal bölgelemeler ve değerlendirmeler ön plandadır. TRB2 Bölgesi 2011 verilerine göre kişi başına 4.462 $ kişi başı gayri safi gelir ile Türkiye’nin en yoksul bölgelerinden biridir. Bölgenin gelişmişlik düzeyinin artırılabilmesi için yeni yatırım ve yeni istihdamlara ihtiyaç vardır. Güçlü ve nitelikli yayın yapan basın işletmeleri yeni yatırım ve istihdamlara kapı aralayacaktır. Bölge hakkında yapılan haberlerin iyileştirilmesi, görsel tasarım olarak ilgi çekici gazetelerin bulunması, güçlü medyanın varlığı bölgenin imajının ve sahip olduğu algının değişmesine yardımcı olacaktır. Van İli Yerel Basınında Matbaacılık Mevcut Durumu Fizibilite Çalışması sonrası yeni kurulacak yüksek teknolojili matbaa firması bölge genelinde faaliyet gösterecektir.

Bu gönderiyi paylaş