“Dijital yayına geçildiği sürede geliştirilecek projeleri kurum olarak destekleyeceğiz”

“Dijital yayına geçildiği sürede geliştirilecek projeleri kurum olarak destekleyeceğiz”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Malatya’da, resmi ilan alan gazete temsilcileriyle istişare toplantısı yaptı.

Eklenme: 14 Temmuz 2016 - 10:52 / Son Güncelleme: 14 Temmuz 2016 - 10:52

MALATYA/BİK- Malatya Ramada Altın Kayısı Oteli’nde resmi ilan alan gazete temsilcileriyle bir araya gelen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Karaca, istişarelerde  bulundu.

Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Müdürü İdris Çam, Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı ve Elazığ Şube Müdürü Murat Yürekli’nin de yer aldığı istişare toplantısında konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, bilişim çağında, her şeyin dönüştüğü bir ortamda bulunduklarını  ifade edip,  “Sadece medya ve yazılı basında değil,  bütün kesimlerde bu değişimi görüyoruz. Ancak dönüşümün var olduğunu görmek bir şey ifade etmiyor. Dijitale dönüşte bazı düzenlemeleri de yapmamız gerekiyor. Bu konuda  İLANBİS hizmetini sunduk. Dijitale dönüşüm noktasında araştırma ve çalışmalarımız da devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Yazılı basının dijitale geçiş süreci yaşandığına dikkat çeken Karaca, “Bunu keskin bir viraj olarak düşünün. Belli bir hızla viraja girdiğiniz zaman bazı riskleri vardır. Ya hızınızı kesmeniz gerekiyor.  Ya da bindiğiniz aracın fren sistemleri çok sağlam olması gerekiyor. Aynı zamanda da direksiyona hakim olmanız gerekiyor. Aksi taktirde savrulursunuz ve arabanız yoldan çıkar. İşte yazılı basınımızın da bu dönüşüm sürecinde bir defa kendisini sağlama alması gerekiyor. Fiziksel ortamdaki gazetecilik ile sanal ortamdaki gazetecilik çok farklı şeylerdir. Bu bir gecede olacak şey değil. Zamanla olacak bir şey, bu konudaki çalışmalarımız sürüyor”dedi.

Yazılı basında resmi ilanların bir takım yükümlülükleri olduğunu  dile getiren Karaca, “Şimdi dijitale geçtiğimiz zamanda aynı genelgeler söz konusu olacak. Değişime bir taraftan da yasal mevzuat değişikliklerinin eşlik etmesi gerekiyor” diyerek, dijital yayına geçildiği sürede geliştirilecek projeleri kurum olarak destekleyeceklerini vurguladı.

Karaca, eskiden resmi ilanların sarı zarflarda kendilerine geldiğini ve bunun da yapılan uzun işlemlerin ardından yayıncı kuruluşa iletildiğini hatırlatan Karaca, şimdi İLANBİS’e geçildiğini ve her şeyin elektronik ortamdan yapıldığını bildirdi.Uzun süredir gündemde olan internet sitelerinin de resmi ilan alacağı yönündeki konulara da değinen Karaca, “Sizler gibi habercilik hakkını veren bir sürü internet haber siteleri var. Bunları biz de takip ediyoruz. Bazıları gerçekten bu işin hakkını veriyorlar. Fakat bunların hukuki bir statüsü olmadığı için resmi ilan alma imkanları olmadığı gibi zaten gazeteci de sayılmıyorlar hali hazırda. Bu durum acil bir şekilde yasal bir düzenleme bekliyor. Bu konuda önümüzdeki aylarda bir takım çalışmalar yapılıp meclise tekrar gidilebilir” dedi.

 

Bu gönderiyi paylaş