Diyarbakır Valiliği’nden Resmi İlan Genelgesi

Diyarbakır Valiliği’nden Resmi İlan Genelgesi

Diyarbakır Valiliğince, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılmasına ilişkin genelge yayımlandı.

Eklenme: 31 Mayıs 2019 - 12:19 / Son Güncelleme: 31 Mayıs 2019 - 12:19

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu imzası ile yayımlanan genelgede, yerel yönetimlerin de aralarında bulunduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştireceği mal veya hizmet alımları ile yapım işleri ihalelerinin kanun hükümlerine göre yapılması istendi.

BİK teşkiline dair 195 sayılı kanunun “Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin belediye hudutları içinde bu şubeler aracılığıyla yayınlanır.” hükmünün yer aldığı 31. maddesine atıfta bulunulan genelgede, Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması, arzu edilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması gerektiği vurgulandı.

Genelgede ayrıca süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleriyle kamu zararına meydan verilmemesi, kanunda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, doğrudan alım usulünün genel ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için gerçekleştirilecek ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi gerektiği belirtildi.

Diyarbakır Basınına Büyük Destek

Basın İlan Kurumu Diyarbakır Şube Müdürü Emrullah Kaya, genelgenin yerel basının güçlenmesi noktasında büyük bir destek olduğunu belirtti.Diyarbakır Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun yerel basına büyük bir önem verdiğini belirten Kaya, Vali Güzeloğlu’na teşekkür etti.Genelgenin kamu kurumları için önemli bir yol haritası olacağını ifade eden Kaya, yerel basın için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bu gönderiyi paylaş