Doğu Anadolu Bölgesi Yerel Basın Buluşması Van’da başladı

Doğu Anadolu Bölgesi Yerel Basın Buluşması Van’da başladı

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğiyle hazırlanan “Doğu Anadolu Yerel Gazeteler Buluşması” programı Van’da başladı.

Eklenme: 30 Mart 2021 - 17:49 / Son Güncelleme: 31 Mart 2021 - 9:34

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Teknik Destek programı çerçevesinde düzenlenen ve iki gün sürecek olan Doğu Anadolu Yerel Gazeteler Buluşması programında, Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerindeki gazete temsilcileri bir araya geldi.

Buluşmaya, Van Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan V.  Mehmet Emin Bilmez, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, BİK Genel Müdür Yardımcısı Cavit Erkılınç, BİK Servis Müdürleri ve BİK Van Şube Müdürü Mevlüt Uluçamlıbel ile yerel basın temsilcileri katıldı.

Program, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve BİK Van Şube Müdürü Mevlüt Uluçamlıbel’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Van Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan V.  Mehmet Emin Bilmez

Açılışta konuşan Van Valisi/Büyükşehir Belediye Başkan V.  Mehmet Emin Bilmez, bölgenin ve Van’ın imajının doğru yansıtılabilmesi için basının birlik olmasının ve ortak dil kullanımının önemine değinerek, “Yerel basınımız için faydalı olacağına inandığım bu program vesilesiyle bölge basınımız bir araya geldi. Tüm ekibi ve imkanıyla burada olan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’a ve böylesi bir programın tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran

BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran, nice uygarlıklara ev sahipliği yapmış, ülkemizin göz bebeği illerinden olan Van’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Yerel basınımızın güçlenmesi, dijital dönüşüm süreçlerinin en doğru şekilde yürütülebilmesi, pandemi gibi küresel bir krize rağmen temel işlevlerini yerine getirebilmesi adına yerel basın temsilcilerimizle sürekli irtibat halindeyiz. Pandemi şartları nedeniyle fiziksel olarak buluşmaları ertelesek de, online toplantılarla, online eğitimlerle sizlerin yanında olmaya devam ettik.

Van, Covid -19 sürecinde düşük riskli illerimiz arasında yer aldığı için sosyal mesafe kuralları çerçevesinde buluşmamızı da mümkün kıldı. Salgın hayatımızdan çıktıktan sonra programlarımız devam edecek ve daha çok bir araya geleceğiz.” dedi.

“Pandemi sürecinde yerel basınımızın hep yanındaydık”

Basın İlan Kurumu olarak, “Yerel Medyada İnternet Haberciliğinin Geliştirilmesi, Yerel Medyada Reklamcılığın Geliştirilmesi, Dijitalleşme ve Sosyal Medya Yönetimi” konulu eğitimlerle basın kuruluşlarının dijital dönüşüme adapte olmasını sağlayacak bilginin ve gerekli altyapının hazırlanması için sürekli olarak çalıştıklarını belirten Genel Müdür Rıdvan Duran, iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmenin, habercilik mesleğinin icrasını kolaylaştırmanın yanında, gazetelerin, internet mecrası sayesinde daha geniş kitlelere ulaşarak, yeni gelir elde edebilecek fırsatların oluştuğunun altını çizdi.

Pandemi sürecinde Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunun aldığı erken dönem tedbir kararlarının 2021 yılında da devam edeceğinin bilgisini veren Duran, ev sahiplikleri ve desteklerinden ötürü başta Van Valisi Mehmet Emin Bilmez olmak üzere programın düzenlenmesinde pay sahibi olanlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray da, kitle iletişim araçlarındaki teknolojik değişimin yazılı basını olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi. Güray, yerel basının geçmişten günümüze gelen belli başlı problemleri olduğunu söyleyerek, yazılı basın açısından tirajlardaki düşüş, yerel basının gelir kaybına neden olmakta ve bugün burada toplanmamızın temelinde de bu sorun yatmaktadır. Yerel basının dijitalleşme sürecine entegre olmasını amaçlayan bu eğitim programı, dijitalleşmiş reklam pazarından yerel basının hak ettiği payı alabilmesi için planlandı. Kurumumuz ve Basın İlan Kurumu işbirliğiyle Bitlis, Hakkari, Muş ve Van’da faaliyet gösteren yerel basın kuruluşları için kapasite geliştirme eğitimi verilmesinden ve böylece dijitale geçiş noktasında kısa vadede nitelikli içerik üretimi sağlanacağından dolayı memnuniyet duyduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum şeklinde konuştu.

Program sonunda nitelikli bir rapor ortaya çıkarılacak

Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinde resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazete temsilcilerinin katıldığı programda, son yıllarda hızla yaygınlaşan internet ve ona bağlı gelişen teknolojiler ile küresel salgından kaynaklı ekonomik kayıplara karşı, dijital mecraların doğru kullanımı ve fırsatların değerlendirilmesini içeren, moderatörlüğünü İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel’in yaptığı, panelistlerin ise BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ve BİK İnsan Kaynakları Şefi Cenk Koray Doğan’ın olduğu “Yapısal ve Dijital Dönüşüm Sürecinde Yerel Gazeteler: Riskler ve Fırsatlar” konulu panel düzenlendi.

BİK İnsan Kaynakları Şefi Cenk Koray Doğan – İletişim Danışmanı Cihat Zafer Demirel – BİK İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam – BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik

Program, yarın düzenlenecek olan “Doğu Anadolu Bölgesi Yapısal ve Dijital Dönüşüm Sürecinde Yerel Gazeteler” başlıklı arama konferansı ile devam edecek.

Yerel basın buluşması programının tamamlanmasının ardından, sektörün tüm paydaşlarına ve çözüm ortaklarına el kılavuzu olacak nitelikte bir raporun hazırlanması hedefleniyor.

Bu gönderiyi paylaş