Duran: Yerel medyanın etkisi tirajın çok ötesinde

Duran: Yerel medyanın etkisi tirajın çok ötesinde

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, yerel medyanın, tirajın çok ötesinde etkisi olduğunu belirterek, “Biz yerel medyayı çok önemsiyoruz çünkü ana akım gazetelerde yereldeki haberleri göremeyiz.” dedi.

Eklenme: 12 Mart 2020 - 11:05 / Son Güncelleme: 12 Mart 2020 - 11:05

Duran, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer’i ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırıkkale’yi de 42. şube olarak Basın İlan Kurumu uhdesinde açacaklarını söyledi.

Kentte kendilerinden resmi ilan alan 4 gazete bulunduğunu dile getiren Duran, “Öncelikle gazetelerimiz biraz ‘BİK’in standartları bizi yorabilir’ diye düşünebilirler. Ama sonrasında gelirlerinin artacağı konusunda rahat olsunlar. Çünkü özellikle kayıp kaçak konusunda ve bizim birtakım faaliyetlerimiz çerçevesinde gelirleri de artacaktır. Kendi gelecekleri açısından da bir standarda oturtmuş olacaklar. İnşallah Kırıkkale ve sonrasında diğer illerde yola beraber devam edeceğiz.” diye konuştu.

Duran, dijitale geçilmesinin ardından yazılı basında çok ciddi tiraj kayıpları olduğuna dikkati çekerek, artık insanların telefonlarından gazete veya haberleri okuduğunu vurguladı.
Yazılı basını ayakta tutmaya çalıştıklarını aktaran Duran, şöyle konuştu:

“Adalet Bakanımız da açıklamada bulundu. İcra basın ilanlarının gazetelerden kaldırılması tartışılıyordu. Bu konuda bizim temaslarımız oldu, Adalet Bakanımız son noktayı koydu. Bu, gazeteler için büyük bir kayıp olacaktı. Bunun önüne geçilmiş oldu. Yerel medya, tirajın çok çok ötesinde etkisi olan bir medya. Biz yerel medyayı çok önemsiyoruz çünkü ana akım gazetelerde yereldeki haberleri göremeyiz. Yerel gazetelerin, demokrasinin işlemesinde de çok büyük katkısı var. Biz gazetelerimize sahip çıkacağız. Tabii onların dijitale dönüşle ciddi adımlar atmaları gerekiyor. Bu konuda eğitim çalışmalarımız da var.”

“Çok büyük gazeteler bile dijitale dönüyor”

Duran, bir gazetecinin, internet sitelerine resmi ilan verilmesi konusunda çalışma yapılıp yapılmadığını sorması üzerine, şunları kaydetti:

“Biz resmi ilan alan gazetelerin internet siteleri de aktifse zaten onlara ilave bir katkı veriyoruz. Ama internet yasası henüz çıkmadı. Onların henüz gazete olarak tanımlanması oluşmadı. Dolayısıyla o çalışma yapılıyor ve biz de onu bekliyoruz. Bu çalışmanın neticesinde mevcut gazetelerin hakkını ihlal etmeden neler yapabiliriz, onları birlikte istişare edeceğiz. Dijital dönüşüm artık kaçınılmaz. Bunu mevcut gazetelerimiz de artık orada eleman bulundurarak güncellemeleri, hiç olmazsa 18 saat güncelleme yapmaları gerekiyor. İçerik ve özel haber üretmeleri, kendilerini bu işe adapte etmeleri gerekiyor. Çünkü bu artık dünyanın kaçınılmazı. Çok büyük gazeteler bile dijitale dönüyor. Biz de kendimizi buna hazırlayacağız.”

Vali Sezer de Kırıkkale’de 13 gazetenin ekonomik sıkıntıdan dolayı 4 gazetede birleştiğini, dolayısıyla basın hizmetini zorlukla yerine getirdiklerini ifade etti.

Duran daha sonra Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’yı makamında ziyaret etti.

DURAN GAZETECİLERLE BİRARAYA GELDİ

Valilik ve belediye başkanı ziyaretleri ardından Kırıkkale’de Makina Kimya Endüstrisi Tesisleri’nde Resmi İlan alan gazete yöneticileriyle de bir araya gelen Genel Müdür Duran, gazetecilerle sektörün genel sorunları ve beklentileri üzerine istişarelerde bulundu.

Duran’a Basın İlan Kurumu İnsan Kaynakları Müdürü Engin Öztürk, İlan Hizmetleri Müdürü İdris Armağan Çam ve BİK Ankara Şube Müdürü Murat Yürekli de eşlik etti.

Bu gönderiyi paylaş