Ekonomi haberciliğini Yakup Kocaman anlattı

Ekonomi haberciliğini Yakup Kocaman anlattı

Basın İlan Kurumu’nun (BİK), İŞKUR işbirliği ile başlattığı İstanbul’daki ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda, Ekonomi Haberciliği konusu eğitimini Derin Ekonomi dergisi Editörü Yakup Kocaman verdi.

Eklenme: 30 Nisan 2018 - 15:30 / Son Güncelleme: 30 Nisan 2018 - 15:30

BİK Genel Müdürlük binasında devam eden eğitimde Ekonomi Haberciliği hakkında Yeni Nesil Gazeteci adaylarına bilgi veren Yakup Kocaman, “Eğer ekonomi gazeteciliği alanında uzmanlaşmak istiyorsanız ekonomide kim kimdir bilmeniz faydalı olacaktır. Örneğin ekonomik ve politik birlikleri (EU, TPP, TTIP, ASEAN, NAFTA, ŞANGAY, BRICS), uluslararası kurumları (IMF, Dünya Bankası, IFC, Islamic Development Bank, New Dev. Bank), uluslararası şirketleri (Apple, Google, Coca-Cola, Microsoft, Toyota, Samsung, Huawei, Tesla), devlet, yasalar ve piyasa düzenleyicilerini (BDDK, EPDK, SPK, BIST, TAPDK, Hazine), yarı devlet birliklerini (TOBB, Odalar, Borsalar), özel şirket birliklerini (TÜSİAD, MÜSİAD, DEİK, TİM, ASKON, BEYSAD, GYODER) ve bu kurumların çalışma sahalarını bilmeniz gerekecektir” dedi.

“Ekonomi gibi karmaşık yapıya sahip bir konuyu, sadeleştirip herkesin anlayabileceği bir haber diline çeviren gazeteci, ancak başarılı bir ekonomi yazarı olabilir” diyen Kocaman sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiç unutmuyorum bir şirketin basın toplantısına gitmiştim. Mesleğin başlarındaydım. Şirketin CEO’sunu dinlemiştim. Bilanço nasıl okunur bilmediğim için beyanları esas alarak haberimi yapmıştım. Seneler sonra o haberimi ve o şirketin mali tablolarını tekrar gözden geçirdiğimde, batmak üzere olan bir firmanın cilalanmış beyanlarına yer verdiğimi anlamış oldum. Artık tablolarda ne yazıyorsa onu haberleştiriyorum ve size de bunu öneriyorum. Bir ekonomi haberinde geleceğe yönelik öngörülere de yer vermek de fayda vardır. Bu nedenle uzman görüşlerine başvurmak iyi olur. Haberin değerini artıran da bu tarz görüşlere yer vermektir.”

 Son zamanlarda artık yeni konuları sunumlarına eklediğini anlatan Kocaman, bu konulardan birinin Blockchain (Blokzincir) teknolojisi olduğunu söyledi. Sorulan soruları cevaplandırırken de sınıfın değişik konular hakkında bilgilenmesini sağlayan Kocaman, kripto paraların ortaya çıkışı ve kullanımıyla ilgili de geniş bilgi verdi.

Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile düzenlediği eğitim programının beşinci haftası, uzman konukların katılımıyla medya ve etik, politika haberciliği ve dijital habercilik gibi konularla devam edecek.

Bu gönderiyi paylaş