Elazığ Valiliği’nden Resmi İlan genelgesi

Elazığ Valiliği’nden Resmi İlan genelgesi

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, bir genelge yayınlayarak; Resmi ilanların kanun çerçevesinde gazeteler aracılığıyla duyurulduktan sonra ihalelerin yapılması istendi.

Eklenme: 29 Mart 2019 - 07:48 / Son Güncelleme: 29 Mart 2019 - 7:48

MALATYA ( bik.gov.tr) Bazı kamu kurum ve kuruluşların, ihalelerin bedelini bölerek veya doğrudan temin ile alım yapmaya başlamaları üzerine Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, bir genelge yayınlayarak, konu hakkındaki kanunu hatırlattı.  Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, Kamu İhale Kanununda belirtilen koşulların dışına çıkılmaması; istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması istenilerek, süreli yayınlarda yapılmayan ilanlar nedeniyle ihalelerin olası iptalleri ile kamu zararına meydan verilmemesi vurgulandı.

Genelgede, kamu kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapmaları hatırlatılarak, il merkez ve ilçelerdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına genelgenin dağıtımı yapıldı.  Genelgede, kamu kurum ve kuruluşların yetkililerinden mal ve hizmet alımlarında kanun, yönetmelik ve mevzuata uygun hareket edilmesi istendi.

Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürü Nihat Abacı ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ihalelerde, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre belirtilen koşulların dışına çıkılmaması; istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması için önce Malatya’da girişimlerde bulunulduğunu hatırlattı. Malatya’da 2 gazeteciler cemiyeti yetkilileriyle  Malatya Valisi Aydın Baruş ile görüşüldüğünü  ifade eden  Abacı, “Sayın Valimiz, görüşme sonrasında kamu kuruluş ve kuruluşlara genelge gönderip, kanunu hatırlattı. Sayın Valimiz Aydın Baruş’a  teşekkür ederiz” dedi.

Nihat Abacı, “Malatya’daki çalışmadan sonra, Basın İlan Kurumu Malatya Şubesi olarak, bağlı şube Elazığ’daki gazeteci meslektaşlarımızla da temasa geçtim. Başta,  Elazığ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC )Başkanı Semih Erdem ile konuyu istişare ettim. Sayın Erdem de,  Elazığ Valisi sayın Çetin Oktay Kaldırım ile konuyu görüştü ve neticede de Elazığ’da da genelge yayınlandı. Elazığ Valisi sayın Çetin Oktay Kaldırım’a da duyarlılığından dolayı teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Bu arada, FHGCBaşkanı Semih Erdem, Vali Çetin Oktay Kaldırım’ın yayımladığı genelge dolayısıyla bir teşekkür mesajı yayımlayarak, kamu kurum ve kuruluşlarının konuya duyarlı olmaları gerektiğini aktardı. Erdem “ Yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarının DSİ, Karayolları, Özel İdare, İl ve İlçe Belediyeleri v.s bu genelgeye göre bundan sonra doğrudan temin usulünün genel bir ihale olmadığının bilincinde Kamu İhaleler Kanunu’nda belirtilen maddelere uygun olarak, Basın İlan Kurumu aracılığı ile yerel gazetelerimize ihale ilanlarının verilmesini ve görevlilerin ceza sorumluluğunun bilinci ile hareket etmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti (EBMC) BaşkanıNafiz Koca da,  yayımladığı bir mesajla, Kamu Kurum, Kuruluş ve bazı Belediyelerin 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa aykırı davranarak kanun hükümlerini ihlal ederek yapılacak ihaleleri basın yoluyla duyurmayan kurum ve kuruluşlar için genelge yayınlayan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a teşekkür etti.

Koca yayımladığı mesajında, şu ifadelere yer verdi: ”Kardeş kuruluş Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semih Erdem’in girişimleri sonucu Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın imzaladığı kamu hukukuna tâbi olan veya kamunun denetimi altında bulunan kuruluşların yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihalelerini 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmasına dair genelge dolayısıyla Başta Elazığ Valisi Oktay Çetin Kaldırım ve FHGC Başkanına teşekkür eder, EBMC olarak konunun takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.”

Bu gönderiyi paylaş