Gazete sahipleri ile istişare toplantısı yapıldı

Gazete sahipleri ile istişare toplantısı yapıldı

Basın İlan Kurumu, Ordu, Samsun ve Giresun’da yayınlanan ve resmî ilan alan gazetelerin imtiyaz sahipleri ve yöneticileriyle “İş Birliği ve İstişare Toplantısı” düzenledi. Gazete temsilcilerinin yanı sıra Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, İŞKUR Uzmanı Metehan Kondak ve KOSGEB Uzmanı Cem Kalaycı, DOKA Koordinatörü Harun Göçer’in de katıldığı toplantıda gazete temsilcilerine özellikle Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı hakkında bilgiler verildi.

Eklenme: 19 Temmuz 2018 - 21:32 / Son Güncelleme: 19 Temmuz 2018 - 21:32

Ordu Radisson Blu Hotel’de düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Ordu Şube Müdürü Murat Yürekli, temel amacın Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programının tanıtılması olduğunu belirterek, Kurumun son yıllarda özellikle sektöre nitelikli eleman kazandırılması noktasında ciddi katkılar sunduğunun altını çizdi ve dijital sürece geçişte gazetelerin tedbirli olması gerektiğini hatırlattı.

Daha sonra söz alan İŞKUR Uzmanı Metehan Kondak, İŞKUR’un Bölgede medyaya yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi. KOSGEB Uzmanı Cem Kalaycı da, özellikle medyaya yönelik KOSGEB desteklerini anlattı.  Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Koordinatörü Harun Göçer ise, BİK ile sürekli ortak projeler geliştirdiklerini belirterek, Medyaya yönelik çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

“GAZETELERİMİZ NETİLİKLİ İSTİHDAMA ÖNCELİK VERMELİ”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca önümüzdeki süreçte Kurum olarak çalışmalara daha da hız vereceklerini ifade ederek, “Biraz önce Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve İŞKUR’daki değerli temsilcileri kendi kurumlarının bizimle gerçekleştirdiği işbirliği faaliyetlerini, bu çerçevede uyguladığımız projelere katkılarını anlatmaya çalıştılar. Ülkemiz şu anda bu kritik badireleri yaşamıyor olsaydı biz gerçekleşen projelerimizin ne gibi olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını, sektörümüzü nasıl değiştirdiğini, dönüşüm konusunda nasıl, ne gibi mesafeler aldığını konuşuyor olacaktık. Ama önemli değil. Önemli olan devamlılığı sağlamaktır. İnşallah bu yeni dönemde artık önümüzün açıldığını ve birçok beklemekte olan bu tür faaliyet ve çabalarımızı daha rahatlıkla yapma imkânımızın olacağını düşünmekteyiz” dedi.

Gazete temsilcilerinin, toplantıya yoğun katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren Karaca sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim bu bilgilendirmelerimiz, sizlerle ilgili yaptığımız faaliyetlerimize gösterdiğiniz tepki ve reaksiyonlara bağlı. Biz elimizden geldiği kadar sizlerin bu konularda oluşan beklentilerinizi, umutlarınızı boşa çıkarmamaya gayret edeceğiz. Ama hep söylüyoruz, bu bizim tek başımıza başarabileceğimiz bir husus değil. Özellikle gazetelerimiz nitelikli istihdama öncelik vermelidir. Biz Genel Müdürlük olarak, bizi bekleyen gelişmeleri mümkün olduğu kadar bütün açıklığıyla sizlerle paylaşıyoruz. Bu durum karşısında sektörümüzün dijitalleşme konusunda yapması gerekenleri, işletmelerimizin bu yeni dönemde ayakta kalabilme şartlarını ve imkânlarını anlatmaya çalışıyoruz. Yeni dönemde ne gibi riskler var, buna mukabil ne gibi fırsatlar var, bu fırsatlarımızı nasıl değerlendirebiliriz, riskleri nasıl minimize edebiliriz, bunları konuşuyor, bunları tartışıyoruz. Dolayısıyla ortak bir hedefimiz, ortak bir çabamız söz konusu.”

“ MESELEYE MAKRO ÖLÇEKLİ BAKIYORUZ”

Dijital dönemin her sektör için bir anlamı olduğunu belirten Karaca sözlerini, “Daha önce mekanik daktiloları veya filmleri banyo edilen eski fotoğraf makinelerini kullanırken, şimdi teknik altyapımızı yenileyerek gelişmelere ayak uydurduk. Tasarımdan tutun da haberlerin tamamen dijital ortamda üretilmesi mesleğe hız kattı, yenilik getirdi. Haberin elde edilmesinden gazetenin baskıya gidinceye kadar ki bütün süreçleri yeni teknolojiden nasibini aldı. Diğer taraftan sizler haber kaynaklarına erişim konusunda sadece ajanslardan yararlanmıyorsunuz, muhabirlerinizi sahaya sürüyorsunuz, oradan haberlerini anında geçiyorlar. Daha evvel muhabirin habere gitmesi, dönmesi, bu arada karşılaştığı güçlükler, günlük haberin akşam gazeteye ulaşmasında çok ciddi problemler meydana getirirken, o problemler artık ortadan kalktı. Arkadaşlarımız fotoğraflarını cep telefonuyla bile çekebildikleri gibi, haberlerini düzgünce yazıp gazetede basılacak şekilde size anında gönderme imkânına sahipler. Şimdi dijital dönüşümle bir tık daha ileri safhaya geçeceğiz. Burada asgari kadromuzda çalıştırdığımız elemanların bu teknolojileri kullanması dijitalleşme için önemli bir anlam ifade ediyor.

Biz Basın İlan Kurumu olarak meseleye biraz daha makro ölçekte tepeden bakmak durumundayız. Biz olaya sektörel olarak bakıyoruz. Yani sadece Karadeniz’e veya Karadeniz’in Samsun, Ordu, Giresun iline değil, tüm ülke geneline yönelik çalışmalar yapıyoruz. İkincisi, az önce örneklerini vermeye çalıştığımız, her biri dijitalleşme anlamında ayrı bir değer ifade eden her şeyin toplamını düşünmeye çalışıyoruz” diyerek tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından toplantıya katılan gazete yetkilileri konu ile ilgili görüşlerini ve fikirlerini de birbirleriyle paylaşma imkânı buldular.

Bu gönderiyi paylaş