Gazetecilerin maaşları bankadan ödenecek

Gazetecilerin maaşları bankadan ödenecek

Türkiye genelinde en az beş gazeteci çalıştıran işverenlerin, gazeteciye kanuni kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarı bankalar aracılığıyla ödeme yükümlülüğü getirildi. HABER MERKEZİ (bik.gov.tr) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından daha önce 18 Kasım 2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Ücret, Prim, İkramiye Ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesi Dair Yönetmelik” çerçevesinde […]

Eklenme: 31 Mayıs 2016 - 14:28 / Son Güncelleme: 31 Mayıs 2016 - 14:28

Türkiye genelinde en az beş gazeteci çalıştıran işverenlerin, gazeteciye kanuni kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarı bankalar aracılığıyla ödeme yükümlülüğü getirildi.

HABER MERKEZİ (bik.gov.tr) – Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından daha önce 18 Kasım 2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Ücret, Prim, İkramiye Ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesi Dair Yönetmelik” çerçevesinde 5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanuna tabi olarak 10 ve üzerinde gazeteci istihdam edenlerin yanı sıra gazeteci ile işçilerin 10 ve üzerinde olması halinde işverenlerin, bu kişilere ilişkin her türlü ödemeyi bankalar aracılığıyla yapması zorunluydu.

Resmi Gazetenin 21 Mayıs 2016 tarihli nüshasında yayımlanan ve bahsedilen yönetmelikte değişiklik yapılmasını ihtiva eden yönetmeliğe göre, daha önce 10 olarak belirtilen asgari sayının beş olarak güncellendiği görülmüş olup, bu haliyle en az beş kişi çalıştıran işverenlerin bu kişilerin ücretlerini banka aracılığıyla ödemesi zorunlu hale geldi. Yönetmelik 01 Haziran 2016 Çarşamba günü (bugün) yürürlüğe girdi.

Bu Yönetmelik kapsamında işyerlerinin bulunduğu mahalde banka şubesi bulunmaması ya da çalışanlara banka aracılığıyla ödeme yapılmasına imkân bulunmaması hâlinde niteliği belirtilmek suretiyle ödemelerin, T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü şubeleri aracılığıyla yapılması zorunlu olup, aksi durumda 5953 sayılı Kanunun 27 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili birimi tarafından idarî para cezası verileceği belirtilmiştir.

18 Kasım 2008 tarihli Resmi Gazete’nin ilgili https://www.bik.gov.tr/files/dosya/18 kasım 2008 resmi gazete.pdf linkini tıklayınız.

21 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’nin ilgili https://www.bik.gov.tr/files/dosya/21 mayıs 2016 resmi gazete.pdf linkini tıklayınız.

Bu gönderiyi paylaş