Gazetelerin İnternet Siteleri de Basın Ahlak Esasları Kapsamında İncelenebiliyor

Gazetelerin İnternet Siteleri de Basın Ahlak Esasları Kapsamında İncelenebiliyor

Resmi ilan alan gazetelerin internet sitelerinde, kesinleşmiş mahkeme kararına rağmen kaldırılmayan içeriklerden doğan mağduriyetleri gidermek amacıyla alınan, Basın Ahlak Esaslarında değişiklik kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Eklenme: 19 Mayıs 2020 - 12:08 / Son Güncelleme: 19 Mayıs 2020 - 12:08

Yürürlüğe giren Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 Sayılı Genel Kurul Kararına eklenen (o) bendi ile birlikte, ek göstergeden yararlandırılan resmi ilan ve reklam alan süreli yayınlara ait internet sitelerine yaptırım uygulanabilecek.

Yürürlüğe giren bu Karardan önce Basın Ahlak Esasları’na aykırılık teşkil eden internet ortamındaki yayınlara ilişkin olarak 30 günlük başvuru süresi geçtikten sonra, içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine dair mahkeme kararı olmasına rağmen kişi veya kurumlarla ilgili içerik yayınlanmaya devam etse bile Basın İlan Kurumuna yapılan başvurular hakkında işlem yapılamıyordu. Aynı içeriğin gazetenin web sitesinden çıkarılması ve erişimin engellenmesine ilişkin taleplere kurum herhangi bir yasal müeyyide bulunmadığı için olumlu yanıt verilemiyordu.

İçeriğin yayından kaldırılmadığının tespiti halinde Basın İlan Kurumu işlem yapacak

Kararın tadiliyle birlikte bu konudaki önemli bir mağduriyet giderilmiş oldu. Ek gösterge uygulamasından yararlanan gazetelerin internet sitelerindeki yayınlar hakkında içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesine yönelik kesinleşmiş mahkeme kararı bulunması halinde, ilgili içeriğin yayından kaldırılmasına ilişkin olarak Basın Ahlak Esasları’na (o) bendi eklendi. Bundan böyle içeriğin yayından kaldırılmadığının tespiti halinde, Genel Kurul Kararı hükümleri çerçevesinde Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunca işlem yapılabilecek.

İnternet yayıncılığı ve bu yayınların trafiklerinin artışa geçmesiyle birlikte üzerinde çok fazla konuşulan konulardan etik ilkelerin belirlenmesine yönelik adımlardan biri, yürürlüğe giren kararla resmiyet kazanmış oldu.

Bu kapsamdaki başvurular, mahkeme kararının kesinleşmesi üzerine her zaman yapılabilecek.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından, mahkeme kararının kesinleşmesine rağmen içeriğin kaldırılmadığının tespiti halinde, ilgili gazeteye yedi gün içinde mahkeme kararına konu olan yayının kaldırılması için yazılı uyarı yapılacak. Genel Müdürlük uyarısına rağmen içeriğin kaldırılmaması durumunda, Basın Ahlak Esasları hükümleri dairesinde Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulunca işlem yapılacak.

– Basın Ahlak Esasları hakkında 212 sayılı Basın İlan Kurumu Genel Kurul kararına ulaşmak için tıklayınız. 

Basın İlan Kurumu mevzuatının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Basın Ahlak Esasları Başvuru formu için tıklayınız. 

Bu gönderiyi paylaş