“Gazetelerin kapısına kilit vurulamaz”

“Gazetelerin kapısına kilit vurulamaz”

BİK Genel Müdürü Karaca, Sivas’ta katıldığı toplantıda “İnternet karşısında gazetelerimiz kapılarına kilit mi vuracak yoksa dönüşecekler mi? Gazetelerimizin kapısına asla kilit vurulamaz! Gazetelerimiz daha güçlü olarak yayıncılık faaliyetlerine devam edecekler.” dedi.

Eklenme: 11 Temmuz 2016 - 17:00 / Son Güncelleme: 11 Temmuz 2016 - 17:00

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Sivas medya temsilcileriyle bir araya gelerek, özellikle yazılı basının internetin yükselişi nedeniyle yaşadığı problemlere ve bu problemlerin aşılmasında Basın İlan Kurumu’nun rolüne değindi.

Genel Müdür Karaca’nın yanı sıra, Basın İlan Kurumu İlan Hizmetleri Müdürü İdris A. Çam, Basın İlan Kurumu Sivas İl Şube Müdürü Mustafa Yüksel’in de katıldığı, Sivas Paşabahçe mesire alanındaki Kütük Evde düzenlenen istişare toplantısında gazetecilerin sorunlarını dinleyen Karaca, yaptığı konuşmada, basının kamuoyu oluşturma noktasında önemli bir araç olduğunu vurguladı.

IRF_4332

“Yerel basın ülkemizin kalkınmışlık düzeyinin neresinde?

Yerel basının sorunlarına temas eden Karaca şunları ifade etti: “Yerel basın ülkemizin kalkınmışlık düzeyinin neresinde? Başta nitelikli eleman istihdam edememekten, tasarım ve dağıtıma kadar birçok sorunu olan yerel basının, bu imkanlardan mahrum kalmasında köklü sebepler olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır var olan bu sorunların çözülememesinde ise ne yazık ki sektörün gelişmesi, güçlenmesi anlamında çok ciddi bir teşebbüste bulunulmuyor. Devlet yerel basına bir şekilde yardımda bulunuyor. Ama esas problem şu; biz mevcut imkanlarla bu işi daha iyi bir noktaya taşıyabilir miyiz? İnternetin ve teknolojik gelişmelerin ışığında neler yapabiliriz?”

“Gazetelerin kapısına asla kilit vurulamaz”

Gazetelerin kapısına asla kilit vurulamayacağını ifade eden Yakup Karaca, gazetelerin daha güçlü yayıncılık faaliyetlerine devam edeceklerini söyledi. Karaca sözlerine şöyle devam etti:  “Kendimize bir yön çizmemiz lazım. Gazetelerimiz artık kapılarına kilit mi vuracak, yoksa dönüşecekler mi? Biz diyoruz ki asla gazetelerimizin kapısına kilit vurulamaz.  Gazetelerimiz daha güçlü olarak yayıncılık faaliyetlerine devam edecekler. Eğer kâğıt baskı önemini kaybediyor, tirajlarımız düşüyorsa, yerel basın dijital baskıyı yani internet gazeteciliğini ön plana çıkarmalı. Biz Kurum olarak gazeteleri hem yerelde hem ulusalda resmi ilanlar ile desteklemeye devam edeceğiz.”

Yeni Nesil Gazetecilik

Genel Müdürlük bünyesinde başlatılan “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı”nın Anadolu’da da sürmesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Yakup Karaca; “BİK, “Yeni nesil gazetecilik” adı altında bir eğitim programı başlattı. Bu eğitimden geçenlerin, gazetecilikle ilgili beceriye ve yeteneğe sahip olmalarını amaçladık. İşbaşı ve staj destekli program için İŞKUR’la protokol imzalayarak, verimli bir çalışmaya öncülük ettik. Bundan sonraki dönemlerde ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi için KOSGEB, İŞKUR gibi kurumlar aracılığı ile bu imkânları sizlere de ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

İrfan Özşeker/ Hüsne Akkaya / BİK

Bu gönderiyi paylaş