Genel Müdür Karaca Kahramanmaraş’ta bölge gazetecileri toplantısında konuştu

Genel Müdür Karaca Kahramanmaraş’ta bölge gazetecileri toplantısında konuştu

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da teşrif ettiği, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün organizasyonunda, Kahramanmaraş’ta, bölge illerindeki gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuştu.

Eklenme: 15 Mart 2017 - 14:44 / Son Güncelleme: 15 Mart 2017 - 14:44

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, 2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken bugün bu rakamın 321 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Karaca, Kahramanmaraş’ta, bölge illerindeki gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantının ülke ve gelecek için önem taşıdığını söyledi.

Kamuya ait resmi ilanların eşit, tarafsız ve objektif ölçütlerle dağıtımını gerçekleştirdiklerini ifade eden Karaca, “2002’de 36 milyon lira tutarında resmi ilan dağıtımı yapılırken, bugün bu rakam 321 milyona ulaşmış bulunmaktadır. Bu meblağ resmi reklamlar da dahil edildiğinde geçtiğimiz yıl için yaklaşık 400 milyon liralık bir devlet desteğinden söz edebiliriz.” dedi.

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA GAZETELERE HİZMET VERİYORUZ

Karaca, kurumlarının, ülkenin son dönemlerde gerçekleştirmiş olduğu kalkınma hamleleri eşliğinde sağlanan ilerleme ve gelişme doğrultusunda hareket ettiğini belirtti.

Kurumlarının şube sayısını 41’e çıkartarak ülkenin dört bir yanında gazetelere hizmet verir hale geldiğini dile getiren Karaca, şunları kaydetti:

“Meydana gelen tüm bu gelişmelere bağlı olarak günümüz dijital teknolojisinin getirdiği kolaylıklar ve sağladığı imkanlar doğrultusunda kısa sürede 81 ilimizde hizmet verebilecek bir alt yapıya sahip olduğumuzu da ayrıca belirtmek isterim. Basın İlan Kurumu olarak, uzunca bir süredir gazetelerimizin dijital dönüşümü üzerinde ısrarla duruyoruz. Bunu iki sebeple yaptığımızı söyleyebilirim. Birincisi, gazetelerimizin bir işletme olarak faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamak ve desteklemek. İkincisi ise fiziki baskılarla dijital medyanın birlikteliğinden daha güçlü bir sinerji oluşturmak. 2016’da yayınladığımız yönetmelik ile tüm gazetelerimizin internet üzerinden yayın yapmalarını zorunlu kıldık ve ek gösterge ile yeni ilave kaynak verdik. Şu an görev alanımızdaki bütün gazetelerimizin internet sitelerinin bulunmuş olmasından memnunluk duyduğumu ifade etmek isterim.”

2016’DA 3 BİN 308 GAZETE ÇALIŞANINA FAİZSİZ BORÇ VERDİK

Karaca, resmi ilanların daha çok kişiye ulaşması açısından günde yaklaşık 600 resmi ilanın gazetelere eş zamanlı olarak kurumları tarafından sevk ve idare edilerek paylaşımlarının yapıldığını kaydetti.

Basın kurumlarına yaptıkları yardımları aktaran Karaca, şöyle devam etti:

“Sadece geçtiğimiz yıl basında fikren ve bedenen çalışan 3 bin 308 kişiye yaklaşık 14 milyon lira faizsiz borç para verilmiştir. Aynı şekilde 170 gazetecimize 680 bin lira muhtaçlık, 14 vefat eden gazetecimizin muhtaç ailesine de 84 bin lira tutarında da ölüm yardımında bulunulmuş, 84 gazete derneğimize 1 milyon 251 bin lira maddi yardım desteğinde bulunulmuştur. Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında İstanbul’da yayınlanan azınlık gazetelerine de 150 bin lira destekte bulunulmuş, bir gazetemize de 200 bin lira kredi sağlanmıştır.”

Bu gönderiyi paylaş